Rozszerzone naczynka często pojawiają się nie tylko na twarzy
- 25 listopada 2022
- mgr kosmetolog Aleksandra Rabenda
Rozszerzone naczynka często pojawiają się nie tylko na twarzy, ale i nogach. Dla wielu osób są one źródłem kompleksów, na szczęście można je zamknąć, aby przestały być widoczne. W tym celu warto zdecydować się na zamykanie naczynek laserem, który nie powoduje dyskomfortu i pozwala na szybki powrót do codziennych czynności.
Q: Czy laserowe zamykanie naczynek jest dobrym rozwiązaniem?
A: Laserowe zamykanie naczynek to zabieg pomagający w pozbyciu się teleangiektazji, czyli tzw. trwale rozszerzonych naczyń krwionośnych, które są jedną z najczęstszych form zaburzeń krążenia żylnego, która występuje przede wszystkim u kobiet. Trzeba podkreślić, że charakterystyczne, czerwone lub sine żyłki widoczne na skórze nie znikają same. Zabieg zamykania naczynek z wykorzystaniem lasera jest bardzo skuteczny.
Q: Jak mam się przygotować do zabiegu ?
Poddawana zabiegowi skóra nie powinna być opalona, dlatego konieczne jest zrezygnowanie z korzystania z solarium, kąpieli słonecznych oraz stosowania samoopalacza. Na miesiąc przed należy odstawić preparaty z pochodnymi witaminy A, m.in. retinolem i izotretynoiną. Z kolei na dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien odstawić herbatki, suplementy diety i inne preparaty z ziołami fotouczulającymi, w tym nagietkiem, rumiankiem oraz dziurawcem.
Q: Jak wygląda zabieg laserowego zamykania naczynek? Czy wystarczy jeden zabieg ?
A: Zabieg zamykania naczynek laserem Fotona Spectro SP i Palomar Icon (Nd:Yag 1064) to innowacyjna technologia, której efekty potwierdzone zostały spektakularnymi rezultatami klinicznymi. Dzięki wysokiemu poziomowi precyzji laser uzyskuje najlepsze wyniki zabiegowe. Laser likwiduje zmiany naczyniowe w tym naczyniaki rubinowe rozszerzone naczynka. Zasada działania lasera opiera się na procesie fototermolizy. Podczs zabiegu emitowana energia świetlna pochłaniania jest przez barwnik krwi (hemoglobinę), a następnie zostaje zamieniana w ciepło. Przez temperaturę, woda znajdująca się w tkance zostaje odparowana a naczynia pochłonięte, skoagulowane, gdzie w późniejszym etapie są wchłaniane przez organizm.
W przypadku niewielkich naczyń ich zamknięcie możliwe jest za pierwszym razem, a przy większych trzeba odbyć serię kilku zabiegów, wykonywanych co 4-6 tygodni. Ilość sesji to sprawa indywidualna.
Q: czy zabieg jest inwazyjny ? Czy są jakieś zalecenia po zabiegu ?
A: Laserowe zamykanie naczynek nie jest inwazyjnym zabiegiem, dlatego od razu po jego wykonaniu można wrócić do codziennych czynności. Przez około 7 dni dni wskazane jest stosowanie preparatu wspomagającego regenerację skóry. Powinno się również unikać czynności powodujących przekrwienie skóry, w tym m.in. brania gorących kąpieli, intensywnych treningów i odwiedzania sauny. Przez miesiąc po zabiegu trzeba pamiętać o fotoprotekcji SPF50.
Q: Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu ?
A: Proces gojenia trwa w zależności od nasilenia problemu od około 2dni do nawet tygodnia w przypadku twarzy i nawet od 2-4 tygodni w przypadku laserowego zamykania pajączków na nogach. Bezpośrednio po zabiegu będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Później mogą pojawić się strupki, które odpadną po kilku dniach, nie należy ich ścierać czy zdrapywać.