Rodzaje wkładek domacicznych
- 21 maja 2021
- Sara Sendorek - kosmetolog
Dobrze dobrana, bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna antykoncepcja, to nie lada wyzwanie. Brzmi znajomo, prawda? Nic dziwnego, niemal każda kobieta, która zaczynała swoją przygodę z antykoncepcją, zmierzyła się z trudnościami znalezienia odpowiedniej dla siebie formy zabezpieczania. Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są tzw. wkładki domaciczne, które zyskały dużą popularność w ostatnim czasie, tylko jakie wybrać? Dziś opowiemy o ich rodzajach, a także wyjaśnimy pokrótce ich działanie.
Czym jest wkładka domaciczna?
Wkładka hormonalna, wkładka antykoncepcyjna, czy spirala – to najczęstsze określenia tzw. wkładki domacicznej. Pod tymi zamiennie stosowanymi nazwami nie kryje się nic innego jak środek antykoncepcyjny umieszczany wewnątrz macicy. To kilkucentymetrowa konstrukcja przypominająca literę „T”, która w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana, pełni funkcję ochrony przed niechcianą ciążą. Jej zakładaniem zajmuje się lekarz ginekolog, który wykonuje to zazwyczaj podczas ostatniego dnia krwawienia miesiączkowego. To trwający maksymalnie 30 minut, całkowicie bezpieczny oraz bezinwazyjny zabieg.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Okresowe badania ginekologiczne
Rodzaje wkładek domacicznych
Aktualnie na rynku istnieją 2 podstawowe rodzaje wkładek domacicznych:
- Wkładka miedziana – wykonana z tworzywa obojętnego oraz miedzi, wywołuje stan zapalny w obrębie macicy, podczas którego pojawia się duża ilość białych krwinek. To właśnie dzięki ich obecności, plemniki zostają niszczone, a to z kolei skutecznie uniemożliwia proces zapłodnienia komórki jajowej. Co w sytuacji, kiedy jakimś sposobem doszło do zapłodnienia? Wówczas leukocyty zmieniają błonę śluzową macicy w taki sposób, aby nie doszło do implantacji jajeczka, co również nie pozwala na udane zapłodnienie.
- Wkładka hormonalna – jej działanie opiera się na połączeniu funkcjonalności wkładki miedzianej z antykoncepcją hormonalną. Podstawową rzeczą odróżniającą wkładkę hormonalną od miedzianej, to obecność zbiornika, z którego stopniowo uwalniane są progestageny, czyli hormony sterydowe, wpływające na zwiększoną gęstość śluzu w macicy. Ich zadaniem jest również hamowanie owulacji oraz spowodowanie, że błona macicy będzie na tyle cienka, aby nawet po udanym zapłodnieniu, nie doszło do implantacji komórki jajowej.
Wkładka domaciczna – jakie są plusy jej stosowania?
- Wysoka skuteczność – aż 99%,
- Długi czas działania – od 3 do 5 lat,
- Brak wpływu na pokarm karmiącej matki,
- Brak problemów z zajściem w ciążę po jej ściągnięciu,
- Brak potrzeby pamiętania o codziennej implementacji,
- Brak dyskomfortu podczas stosunku seksualnego.
SPRAWDŹ TAKŻE: Suchość pochwy – skąd się bierze?
Wkładka domaciczna – skorzystaj z oferty Kliniki VESUNA
Pacjentkom naszej Kliniki oferujemy zarówno miedziane, jak i hormonalne wkładki domaciczne, które polecane są przede wszystkim kobietom karmiącym mającym w tym czasie bardzo ograniczony wybór antykoncepcji. To również rewelacyjna metoda antykoncepcyjna dla pań, które cierpią na nadmierne oraz bolesne krwawienia menstruacyjne – spirala z powodzeniem niweluje ten dyskomfort, a także zmniejsza ilość oraz obfitość krwawień. Decydując się na założenie wkładki domacicznej w Klinice VESUNA, możesz być pewna, że Twoja antykoncepcja będzie skuteczna, bezpieczna, a przede wszystkim dobrana do Twoich indywidualnych potrzeb.
Zastanawiasz się nad założeniem wkładki domacicznej? Jeśli tak, zadzwoń i umów się na konsultację ginekologiczną, w celu omówienia szczegółów zabiegu.