Problem nietrzymania moczu w ciąży
- 12 października 2015
- Sara Sendorek - kosmetolog
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W tym okresie w ciele zachodzą nieodwracalne zmiany, które będą miały wpływ na całe życie. Hormony szaleją, waga się chwieje, ale nie ma to większego znaczenia gdy rośnie nowe życie, a większość tych ciążowych niedogodności zniknie z czasem. Istnieją jednak takie dolegliwości, które są wyjątkowo dokuczliwe i niekomfortowe dla przyszłej mamy i mogą budzić niepokój. Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale nietrzymanie moczu w ciąży, bo o nim mowa, nie jest tak nietypowe jak mogłoby się zdawać.
Jakie są przyczyny NTM w ciąży?
Ten problem dotyczy niemal połowy ciężarnych, więc można go uznać za naturalny. Pojawia się na ogół w III trymestrze ciąży, gdy macica jest najbardziej rozciągnięta. Przypadłość tę nazywa się „wysiłkowym nietrzymaniem moczu” gdyż nasila się podczas kaszlu, śmiechu czy kichania. Za wszystko odpowiedzialne są mięśnie dna miednicy, które są zbyt mocno rozciągnięte i przez to słabsze. Na napięcie mięśni mają wpływ również hormony, które przygotowują organizm kobiety do porodu. Macica z czasem coraz bardziej naciska na pęcherz moczowy, a osłabione ciężarem mięśnie nie są w stanie powstrzymać wypływu moczu.
Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu w czasie ciąży?
Wiele kobiet jest zażenowanych tym problemem, wstydzi się i martwi na zapas. Na szczęście w większości przypadków wysiłkowe nietrzymanie moczu ustępuje po kilku miesiącach po porodzie. Rekonwalescencję można przyspieszyć wykonując proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Ćwiczmy jednak poza toaletą, wykonywanie tych ćwiczeń w trakcie oddawania moczu może doprowadzić do infekcji i dodatkowo pogłębić problem. Starajmy się także regularnie opróżniać pęcherz, nawet jeśli nie odczuwamy większej potrzeby. Warto również zwrócić uwagę na dietę, szczególnie na przyjmowane płyny. Należy pić około 1,5 – 2 litry wody dziennie, jednocześnie starając się wyeliminować kawę, która działa moczopędnie oraz napoje gazowane.
CZYTAJ TAKŻE – NIETRZYMANIE MOCZU PO PORODZIE. ZADBAJ O ZDROWIE INTYMNE Z THERMIVA
Inne metody walki z nietrzymaniem moczu
Może się jednak zdarzyć, że pomimo ćwiczeń i zmiany nawyków problem nie zniknie. Nieleczone nietrzymanie moczu może prowadzić do zapalenia układu moczowego i dróg rodnych, dlatego niezbędna jest wizyta u specjalisty. W krakowskiej Klinice Medycyny Estetycznej VESUNA można poddać się zabiegowi ginekologii estetycznej – laserowego leczenia nietrzymania moczu laserem Er:YAG FOTONA, który wzmocni ścianki pochwy, powięź wewnątrzmaciczną oraz ujście cewki moczowej. Bezinwazyjna terapia laserowa jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia tej dolegliwości.
Jeśli zmagasz się z problemem nietrzymania moczu, nie czekaj i zgłoś się już dziś na konsultacje do Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA w Krakowie. Umów się na wizytę!