Jak pozbyć się żylaków na nogach?
- 29 czerwca 2018
- Sara Sendorek - kosmetolog
Nieleczone żylaki na nogach mogą prowadzić do groźnego zapalenia żył, tkanki podskórnej i bolących owrzodzeń. Dziś szacuje się, że co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 45 roku życia cierpią na tę dolegliwość – niepotrzebnie. Leczenie żylaków jeszcze nigdy nie było tak proste, a to za sprawą laseroterapii. W tej sprawie wypowiada się lek. Szymon Misiewicz!
Leczenie żylaków na nogach – do kogo się udać?
Jeśli zauważasz u siebie zniekształcenia żylne, obrzęki, drętwienie i uczucie ciężkości nóg, to najprawdopodobniej masz do czynienia z żylakami. W tym celu powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza z gałęzi: chirurgii naczyniowej, dermatochirurgii, urologii lub medycyny estetycznej. Jak przebiega taka wizyta? W naszej klinice najpierw dochodzi do badań diagnostycznych przy pomocy USG Doopler aparatem Voluson S8. Służy to sprawdzeniu, czy przepływ krwi jest wykonywany w sposób prawidłowy. Po tym badaniu możemy od razu postawić diagnozę i wspólnie ustalić (po zebranym wywiadzie lekarskim), jaka metoda leczenia żylaków okaże się być najskuteczniejsza.
Jak się pozbyć żylaków w klinice medycyny estetycznej?
Jeszcze do niedawna jedyną możliwością usunięcia żylaków był zabieg chirurgiczny. Dziś medycyna daje nam jeszcze inną opcję – EVLT (endoavenous laser treatment). Pozwala ona na wyłączenie chorej żyły z krwioobiegu, w której krew cofa się i zalega, co jest bezpośrednią przyczyną tworzenia się żylaków. Wykorzystywana energia lasera pozwala więc nie tylko wyleczyć objawy choroby, ale także źródło jej powstania. Cały zabieg polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do niewydolnej żyły i wsunięciu do niego światłowodu. Następnie uruchamia się laser i stopniowo zaczyna wysuwać cewnik. Dzięki termicznemu uszkodzeniu wewnętrznej powierzchni żyły następuje jej całkowite obkurczenie i zamknięcie. Po zabiegu zakładany jest opatrunek uciskowy, który trzeba nosić jedynie przez kilka-kilkanaście dni.
Zalety zabiegu
Chirurgiczna metoda usuwania żylaków niosła za sobą duże ryzyko. Trzeba było dokonać znieczulenia ogólnego, a następnie wyciągnięcia chorej żyły. Wiązało się to z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia komplikacji, długim okresem rekonwalescencji oraz powstawaniu blizn. W przypadku laserowego usuwania żylaków to ryzyko nie występuje. Zabieg przeprowadza się z użyciem znieczulenia miejscowego i trwa on maksymalnie do 60 minut.
CZYTAJ TAKŻE – LABIOPLASTYKA – POZNAJ SZCZEGÓŁY
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
O możliwości zastosowania laserowego leczenia żylaków decydują badania wstępne (USG Doopler) oraz wywiad lekarski. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być np. zaburzenie krzepliwości krwi.
Lek. Med. Szymon Miśkiewicz
Absolwent Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu – studium oficerskie korpusu lekarzy. Ukończył szereg szkoleń z zakresu dopplerowskiej diagnostyki naczyń krwionośnych.
Masz problem z żylakami? Umów się na wizytę w Klinice Medycyny Estetycznej VESUNA.