Osocze bogatopłytkowe w rehabilitacji
- 6 grudnia 2018
- dr Ewelina Stycznska-Kowalska
Osocze bogatopłytkowe najczęściej kojarzone jest zabiegami proponowanymi przez medycynę estetyczną, jednakże ma ono zdecydowane więcej zastosowań jak na przykład leczenie urazów sportowych czy uszkodzeń chrząstki wywołane siedzącym trybem życia. Dziś lekarz Ewelina Styczyńska-Kowalska opowie nam o zastosowaniu osocza bogatopłytkowego w rehabilitacji.
Rehabilitacja, a osocze bogatopłytkowe
Urazy sportowe niegdyś wiązały się z długim okresem rekonwalescencji oraz rehabilitacją. Aby poprawić stan zdrowia pacjenta stosowano sterydy. Mimo szybkiej poprawy stanu zdrowia pacjenta sterydy hamowały procesy naprawcze, które w konsekwencji mogły prowadzić do degradacji tkanek. Dziś medycyna proponuje innowacyjne rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością pośród zabiegów proponowanych przez medycynę estetyczną. O czym mowa? O osoczu bogatopłytkowym, które szturmem podbija inne gałęzie medycyny ze względu na oszałamiające efekty. Opisywana metoda stosowana jest między innymi przy uszkodzeniu tkanek, naderwanych mięśniach czy też ścięgnach. Na wybrany obszar, który wymaga regeneracji wstrzykuje się preparat, który jest pozyskiwany z krwi pacjenta.
Naprawa urazów ortopedycznych
Osocze bogatopłytkowe odpowiada za stymulację procesów naprawczych u pacjenta poprzez wywołanie procesu regeneracji chorych jak i uszkodzonych tkanek. Ta innowacyjna metoda pozwala leczyć schorzenia, a także urazy powiązane z narządem ruchu takimi jak bóle kręgosłupa czy też zmiany przeciążeniowe. Ponadto można ją również wykorzystać w leczeniu zaburzeń zrostu kostnego. Pamiętajcie, że zastosowanie osocza bogatopłytkowego w rehabilitacji jest bezpieczne oraz mało inwazyjne.
Przed zabiegiem
Przed rozpoczęciem kuracji z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego z pacjentem Kliniki VESUNA przeprowadzamy dokładny wywiad. Każda osoba, która planuje poddać się kuracji powinna dostarczyć aktualne wyniki badań krwi w tym: morfologii, APTT, INR, przeciwciała anty HCV anty-HBs. Wyniki oraz rozmowa pozwala wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii.
CZYTAJ TAKŻE: Terapia osoczem bogatopłytkowym w walce z bólem stawów
Jak wygląda terapia z preparatem Regeneris®?
Jeżeli pacjent Kliniki VESUNA po przeprowadzonej konsultacji kwalifikuje się do rozpoczęcia terapii wówczas umawiamy się na pierwszą sesję. Podczas każdej sesji od pacjenta pobieram krew żylną, która jest podstawowym składnikiem osocza bogatopłytkowego. Następnie krew pacjenta jest wirowana (na tym etapie dochodzi do oddzielenia erytrocytów od leukocytów od osocza). Tak pozyskane osocze bogatopłytkowe łączy się z preparatem Regeneris®. Następnie wybrany obszar zabiegowy jest starannie dezynfekowany i wówczas rozpoczynamy ostrzykiwanie. Po przeprowadzonym zabiegu na obszarze zabiegowym nakładany jest jałowy opatrunek. Każda sesja zabiegowa trwa od 30 do 40 minut. Zazwyczaj pełna kuracja wymaga 2-3 sesji, a pomiędzy każdym zabiegiem należy zachować 3-4 tygodniowy odstęp.
Uważasz, że kuracja z osoczem bogatopłytkowym rozwiążę Twoją walkę z bólem? Zatem zadzwoń do Kliniki VESUNA i umów się na pierwsze konsultacje. Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich niezbędnych informacji, a także udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania.