Niedoczynność i nadczynność tarczycy – czy badanie USG rozwieje wątpliwości?
- 6 sierpnia 2018
- Sara Sendorek - kosmetolog
Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany tuż przed tchawicą. Mimo niewielkich rozmiarów pełni niezwykle istotną rolę w prawidłowej pracy układu krążenia, nerwowego oraz ruchowego. O niedoczynności bądź nadczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy jej praca zostaje zachwiana. Zaburzenie tarczycy wpływa na przemianę materii w narządach i tkankach organizmu. Lekarz radiolog – Hanna Kasperkiewicz – opowie nam o różnicach między niedoczynnością oraz nadczynnością tarczycy, a także skupi się na roli badania USG w diagnozowaniu chorób tarczycy.
Co różni niedoczynność od nadczynności tarczycy?
Hormony wytwarzane przez tarczycę odpowiadają za metabolizm oraz termogenezę. Ujmując rzecz prościej, hormony tarczycy odpowiadają za tworzenie oraz rozpad białek. Ponadto wpływają one również na tzw. lipolizę, czyli rozpad tłuszczy. Do Kliniki VESUNA coraz częściej zgłaszają się pacjentki, u których tarczyca nie pracuje tak jak powinna. Najczęściej problem dotyczy jej niedoczynności bądź nadczynności.
Niedoczynność tarczycy to efekt niedoboru hormonów produkowanych przez tarczycę. Natomiast z nadczynnością tarczycy jest wręcz odwrotnie. Stan ten charakteryzuje się za wysokim poziomem hormonów tarczycy oraz niskim poziomem TSH. W obu sytuacjach wymaga ona leczenia.
Do najczęstszych przyczyn wystąpienia niedoczynności tarczycy zaliczamy:
- chorobę Hashimoto,
- niedobór jodu,
- zapalenie tarczycy,
- operacyjne usunięcie tarczycy,
- leczenie jodem promieniotwórczym,
- napromienianie okolicy szyi z powodu nowotworów,
Omówiliśmy przyczyny wystąpienia niedoczynności tarczycy, a zatem przybliżmy również przyczyny wpływające na nadczynność tarczycy. Oto one:
- choroba Gravesa-Basedowa,
- wole guzkowe,
- choroby zapalne tarczycy,
- przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy,
- guzy przysadki mózgowej wydzielające TSH,
- spożywanie nadmiernej ilości jodu,
Niedoczynność i nadczynność tarczycy – jak rozpoznać objawy?
Typowymi objawami niedoczynności tarczycy są: uczucie senności i chłodu, potliwość, przyrost masy ciała, nadmierne wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci. W przypadku nadczynności tarczycy pacjenci skarżą się na: nadwrażliwość na ciepło, nerwowość, drżenie palców, kołatanie serca czy duszności.
Jeżeli chodzi o leczenie obu chorób to polega ono na przyjmowaniu właściwej dawki leków, które wyregulują poziom hormonów. Ponadto każda osoba chorująca na tarczycę powinna regularnie poddawać się badaniu USG i być pod stałą opieką endokrynologa.
Rola USG w badaniu tarczycy
USG tarczycy to podstawowe badanie przeprowadzane w trakcie diagnozy tego gruczołu. Już podczas pierwszej wizyty pacjenta jesteśmy w stanie określić, jakie zmiany zaszły w organiźmie oraz w jakim stanie jest tarczyca. Warto pamiętać, że jest to badanie bezpieczne, nieinwazyjne i stosunkowo szybkie. Ponadto nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.
Jak przebiega badanie USG?
W Klinice VESUNA badanie USG przeprowadzamy najnowocześniejszym aparatem Voluson S8. USG tarczycy wykonywane jest na leżąco. W celu ruchu głowicą urządzenia po szyi i części klatki piersiowej pacjenta na ich obszarze rozprowadzamy żel. Na dwóch ekranach wyświetla się bieżący obraz aparatu ultrasonograficznego. Podczas badania oceniamy objętość gruczołu, obecność torbieli oraz potencjalne zmiany, które zaszły w tarczycy. Wyniki USG są dostępne natychmiast w postaci zdjęć oraz ich opisu.
Nie czekaj i zapisz się na badanie USG tarczycy w Klinice VESUNA!