fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Nawilżanie skóry

Sucha skóra twarzy i ciała to uporczywy problem, z którym boryka się wiele z nas. W większości przypadków jest kłopotem pielęgnacyjnym. Czasem jednak staje się sygnałem dla organizmu, że dzieje się w nim coś niewłaściwego – w ten sposób objawiają się różnego rodzaju ciężkie schorzenia. Jakie mogą być przyczyny i przede wszystkim jak sobie z nią radzić?

Sucha skóra – objawy

Zazwyczaj skóra tego typu jest cienka, czasami na tyle, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Szybciej się też starzeje, zdecydowanie częściej pojawiają się na niej widoczne zmarszczki. Zwykle jej przesuszanie pojawia się wraz z wiekiem, szczególnie u kobiet. Po okresie przekwitania skóra staje się cieńsza i sucha. Po pewnym czasie możecie odczuć uczucie pieczenia i szorstkości. Skóra staje się nieprzyjemna, a ponadto nawet delikatny dotyk działa na nią drażniąco. Problem objawia się łuszczącym naskórkiem i spadkiem elastyczności oraz sprężystości. Dotyczy to nie tylko skóry twarzy – także szyi, dekoltu czy dłoni. Sucha skóra może również sygnalizować poważne choroby w naszym organizmie m.in. na tle genetycznym tj. łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry, a także choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.

Przyczyny przesuszającej się skóry

Jakie są przyczyny suchej skóry? Bezpośrednim podłożem nadmiernej suchości skóry jest obniżona zdolność wiązania i magazynowania cząsteczek wody w zewnętrznych warstwach naskórka oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej. Taki stan może być skutkiem różnych czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych tj.:

  • Nieodpowiednia pielęgnacja
  • Przyjmowanie niektórych leków
  • Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne
  • Silny wiatr
  • Uwarunkowania genetyczne
  • Otoczenie (klimatyzacja, kaloryfery)

Przyczyną suchej skóry może być też niedostateczne nawodnienie organizmu. Usta stają się wówczas spierzchnięte, a skóra pod oczami robi się ciemna i zmęczona.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Sucha skóra wymaga odpowiedniego i systematycznego nawilżania oraz natłuszczania. Najlepiej jest najpierw stosować krem nawilżający, a następnie pokryć skórę olejkiem lub innym kosmetykiem natłuszczającym. Krem nawilżający sprawi, że zregenerowana zostanie warstwa rogowa skóry odpowiedzialna za utrzymanie właściwego poziomu jej wilgotności. Kosmetyk natłuszczający pozwoli zaś uzupełnić poziom lipidów, zabezpieczając w ten sposób skórę przed utratą wilgoci. Do suchej skóry sprawdzą się kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji tego typu cery. Najlepiej, jeśli zawierają oleje roślinne, mocznik, ceramidy i emolienty. Nie powinny natomiast zawierać alkoholu. Dodatkowo, zdecydowanie zacznij nawilżać skórę od wewnątrz. Na początku spróbuj zwiększyć ilość wypijanych płynów.  Nierzadko już ten prosty nawyk może po pewnym czasie przynieść zadowalające efekty. Jeżeli sama woda to za mało, wypróbuj modnych koktajli warzywno-owocowych. Obecne mikroelementy i witaminy pochodzenia roślinnego rozświetlą Twoją skórę i nadadzą jej zdrowy kolor.

Odpowiedna pielęgnacja nie wystarcza? Poznaj nasze sposoby i raz na zawsze pożegnaj suchą skórę!

Dla wielu kobiet i mężczyzn chcących przywrócić promienną, nawilżoną twarz przytoczone domowe metody to dalej za mało. Na efekty trzeba czekać niejednokrotnie bardzo długo, a i one zazwyczaj nie okazują się być zadowalające. Aby dogłębnie nawilżyć skórę, trzeba zadziałać na prawdę głęboko. Poznaj nasze najskuteczniejsze sposoby na przesuszoną skórę!

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę