Naczyniaki krwionośne: przyczyny, objawy, leczenie
- 26 listopada 2019
- Sara Sendorek - kosmetolog
Naczyniaki krwionośne, tworzą grupę niejednorodnych zmian morfologicznych. Ich cechą wspólną jest pochodzenie, głównie z naczyń tętniczych, żylnych oraz włosowatych. Zwykle towarzyszą nam od urodzenia, a ich wielkość i kształt zmienia się w ciągu życia. Opisywane, nieestetyczne defekty kosmetyczne nie są groźne dla zdrowia i można je usunąć. Dziś, kosmetolog Aleksandra Rabenda opowie o przyczynach ich powstania, właściwym rozpoznaniu oraz leczeniu.
Czym są naczyniaki krwionośne?
Naczyniaki (Haemangioma) to guzy nowotworowe, składające się z nieprawidłowo rozszerzonych naczyń krwionośnych. Zwykle przyjmują one postać łagodnych zmian nowotworowych – głównie występują u dzieci, bądź złośliwych guzów, które mogą pojawiać się w każdym wieku. Zasadniczo wyodrębnić można następujące rodzaje łagodnych, naczyniaków krwionośnych:
- Naczyniak płaski (zwany plamistym) to płaska, ograniczona plama, która początkowo ma kolor jasnoczerwony, lecz z czasem przybiera barwę ciemnoczerwoną występują najczęściej zwłaszcza u dzieci,
- Naczyniak włośniczkowy przyjmuje formę miękkiej zmiany, o czerwonym zabarwieniu. Głównie występuje w okolicy oka, karku, tułowia i nóg,
- Naczyniak jamisty występuje na skórze, błonach śluzowych lub wewnątrz ciała. Przyjmuje postać wyniosłego guzka o czerwonej lub sinoczerwonej barwie,
- Naczyniak limfatyczny pochodzi z naczyń limfatycznych (chłonnych). Zwykle pojawiają się na głowie, szyi. Rzadziej w narządach wewnętrznych. Mają tendencję do samoistnego pękania,
- Naczyniak gwiaździsty występuje w obrębie skóry twarzy i tułowia, przybiera charakterystyczną postać gwiazdy ( w środku znajduje się czerwona plamka od której odchodzą promieniście naczynia).
Z kolei do guzów (naczyniaków) złośliwych zaliczamy:
- Naczyniakomięsak krwionośny,
- Mięsak Kaposiego,
- Obłoniak złośliwy.
Co przyczynia się do ich powstania?
Na chwilę obecną nie można wskazać jednoznacznej przyczyny powstawania naczyniaków krwionośnych. Przyjmuje się, że mogą być one uwarunkowane genetycznie, czego dowodem jest ich występowanie pośród członków rodziny. Rzadko naczyniak może być objawem takich chorób jak: zespół Phaces, zespół Pelvis oraz rozsianej naczyniakowatości noworodkowej. Często występują u małych dzieci i mają skłonność do samoistnego ustępowania.
CZYTAJ TAKŻE: Jak usunąć rumień na policzkach?
Odpowiednia diagnoza
Naczyniaki krwionośne, bez względu na rozmiar zwykle wymagają konsultacji lekarskiej. W ramach szerszej diagnostyki lekarz prowadzący może zlecić USG jamy brzusznej oraz dodatkowe konsultacje u okulisty, kardiologa, neurologa.Część z nich wymaga interwencji lekarza, który może je usunąć za pomocą skalpela, krioterapii bądź lasera. U dzieci, tak jak wspominano wcześniej często zanikają bez podejmowania leczenia.
Laserowe leczenie naczyniaków krwionośnych
W krakowskiej Klinice VESUNA jedną z metod leczenia naczyniaków krwionośnych (płaskich, jamistych, włosowatych) jest laseroterapia, przeprowadzana na sprzęcie Er: YAG FOTONA SPECTRO SP oraz Fotona Starwalker. Pozwala ona na wniknięcie w głęboko położone tkanki. Urządzenie wytwarza energię, która równomierne dociera do małych jak i dużych naczyń. Impuls lasera pozwala na usunięcie naczynek płytkich i głębokich. Ilość zabiegów jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a między każdą sesją należy zachować odpowiedni odstęp czasu zwykle jednego miesiąca.
Rozważasz usunięcie naczyniaka za pomocą lasera? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i umów się na pierwszą konsultacje. Nasi pracownicy dostarczą Ci niezbędnych informacji o zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.