Naciągnięty mięsień – jak go leczyć?
- 22 czerwca 2021
- kosmetolog Sara Seniorek
Siłownie zostały ponownie otwarte, więc w końcu mogłaś wrócić do długo wyczekiwanych treningów. Niestety, nie trwało to długo. Naciągnięty mięsień uniemożliwia Ci wykonywanie najprostszych czynności, a co dopiero ćwiczeń. Dziś mgr kosmetolog Monika Lorenowicz opowie jak skutecznie leczyć naciągnięty mięsień.
Możliwe przyczyny naciągnięcia mięśnia
Nasze mięśnie stworzone są z włókien, tzw. miofibryli, które posiadają zdolność kurczenia się i rozkurczania, co umożliwia poruszanie się. Niestety, są one narażone na czynniki, które mogą spowodować uraz, między innymi naciągnięcie mięśnia. zaliczamy do nich między innymi:
- Brak rozgrzewki przed intensywnym treningiem,
- Nieregularne treningi,
- Przeciążenie mięśni,
- Niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń podczas treningu,
- Upadek,Uderzenie.
Odpowiednie rozpoznanie
Być może zdarzyło wam się kiedyś zastanawiać, jak rozpoznać naciągnięty mięsień. Czas na rozwianie wszelkich wątpliwości:
W pierwszej kolejności odczuwany jest silny, punktowy ból w reakcji na dotyk i ból. Zwykle w okolicach naciągniętego mięśnia pojawia się opuchlizna i siniak, a możliwość poruszania konkretną częścią ciała jest ograniczona.
Dobra wiadomość jest taka, że naciągnięcie mięśnia nie jest aż tak poważną kontuzją, jak naderwanie czy zerwanie. Jeżeli zastosowane zostanie odpowiednie leczenie, okres rekonwalescencji zdecydowanie się skróci.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak skutecznie leczyć bóle mięśniowo-szkieletowe?
Naciągnięty mięsień – leczenie?
Metod leczenia naciągniętych mięśni jest kilka. Zwykle zaleca się chłodzenie naciągniętego mięśnia lub przeciwnie, jego rozgrzewanie. Sposób leczenia jest zależny od ilości czasu, jaki minął od doznania urazu. Zaraz po naciągnięciu mięśnia zalecane jest chłodzenie bolący obszar, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć tworzący się obrzęk. Z rozgrzewania należy skorzystać dopiero po upływie 24 godzin od urazu. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – tkanki zaczynają się regenerować. Oprócz chłodzenia czy rozgrzewania, warto wdrożyć środki farmakologiczne, takie jak:
- Leki przeciwbólowe,
- Leki przeciwzapalne.
Warto pamiętać, że leczenie naciągniętego mięśnia to proces. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość; starajcie się nie forsować bolącego obszaru – odpoczynek dobrze mu służy. Oczywiście, podstawowe leczenie możecie uzupełnić o zabiegi proponowane przez medycynę estetyczną. W Klinice VESUNA możecie skorzystać z połączenia dwóch zabiegów – lampy LED TriWings oraz zabiegu EAT™ Skin Shock®.
Lampa LED TriWings kontra EAT™ Skin Shock®
Lampa LED TriWings to nowatorskie urządzenie, które w trakcie swojej pracy wykorzystuje aż 6 różnych długości fal światła. W rezultacie, lampa LED TriWings może być wykorzystywana między innymi w leczeniu:
- Bólu mięśniowego i obrzęków limfatycznych,
- Oparzeń i stanów zapalnych.
Dodatkowo lampa LED TriWings wykazuje również wysoką skuteczność w leczeniu:
- Trądziku i trądziku różowatego,
- Wypadania włosów,
- Łuszczycy i bielactwa.
Doskonałym uzupełnieniem leczenia lampą TriWings jest terapia elektro-akustyczna EAT™ Skin Shock®, która niweluje szereg dolegliwości, jak na przykład:
- Ból układu mięśniowo-szkieletowego,
- Urazy,
- Obrzęki limfatyczne,
- Zespoły przeciążeniowe mięśni.
Koniec z bólem! Podejmij leczenie naciągniętego mięśnia w krakowskiej Klinice VESUNA. Zadzwoń i zarezerwuj odpowiadający Ci termin.