Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak leczyć?
- 13 października 2021
- mgr Magdalena Batog - kosmetolog
Kiedy na swoich ubraniach zobaczyłaś białe płatki, nie było Ci do śmiechu. Łojotokowe zapalenie skóry głowy wróciło i to z podwójną siłą. Zdajesz sobie sprawę, że dotychczasowe metody zawiodły. Zastanawiasz się jak wyleczyć ŁZS? Rozważałaś peeling laserowy? Nie? O jego możliwościach w dzisiejszym artykule opowie kosmetolog Magdalena Batóg.
ŁZS – co to jest?
Najprościej rzecz ujmując, łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekła choroba o nawrotowym przebiegu. W jaki sposób powstaje? Za główne czynniki uważa się zaburzenie pracy gruczołów łojowych, ich wzmożoną pracę, zmodyfikowany skład sebum oraz kolonizację przez drożdżaki z gatunku Malassezia. Niestety, podczas ich metabolizmu uwalniane są kwasy tłuszczowe, które z kolei inicjują reakcje zapalne skóry. Nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe, tylko ułatwia rozwój choroby. Na przebieg ŁZS wpływają:
- Predyspozycje genetyczne,
- Niewłaściwa higiena skóry głowy i włosów,
- Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów,
- Zmęczenie,
- Niewłaściwie dobrana dieta,
- Choroby immunologiczne,
- Zaburzona gospodarka hormonalna,
- Przyjmowanie niektórych leków.
ŁZS może pojawić się w różnym wieku, bez względu na płeć. Głównie pojawia się u osób w wieku dojrzewania, których skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania się.
Nie przegap objawów
Jak rozpoznać ŁZS? Uważnie obserwujcie skórę głowy. Kiedy pojawią się na niej złuszczające wykwity (często pokryte strupami), to najprawdopodobniej macie do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Wykwity lubią przyjmować kolisty kształt, to kolejna cecha charakterystyczna. Taki stan zapalny może prowadzić do:
- Nadżerek,
- Przeczosów,
- Wypadania włosów,
a nawet łysienia, będącego następstwem uszkodzenia mieszków włosowych. Jeżeli zauważycie u siebie pierwsze objawy, absolutnie nie drapcie swędzącej skóry głowy. Takie działanie może przyczynić się do kolejnych infekcji bądź ich przeniesienia na inne obszary skóry jak:
- Brwi,
- Okolice nosa,
- Czoło,
- Brodę.
Jak wyleczyć ŁZS?
Niestety, na chwile obecną nie istnieje lek, który pozwala całkowicie wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy. ŁZS to choroba, która może zostać uśpiona na jakiś czas, niemniej lubi powracać. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak można ją leczyć? Kluczowe jest powtarzanie terapii, a także wdrożenie odpowiedniej profilaktyki. Leczenie skupia się na stosowaniu:
- Szamponów,
- Płynów,
- Żelów,
które w swoim składzie zawierają składniki keratolityczne, przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwgrzybicze. Niezwykle ważna jest właściwa profilaktyka. ŁZS lubi powracać, dlatego warto mieć pod ręką szampon przeciwgrzybiczy, który należy stosować raz w tygodniu w okresie przejściowym. Higiena i właściwa pielęgnacja skóry głowy ma również ogromne znaczenie. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Peeling laserowy FOTONA SPECTRO SP
Na całe szczęście medycyna estetyczna proponuje szereg rozwiązań, które oprócz tradycyjnych metod mogą skutecznie uporać się z problemem łojotokowego zapalenia skóry głowy. W Klinice VESUNA jednym z takich zabiegów jest peeling laserowy FOTONA SPECTRO SP, który pozwala na usunięcie wierzchniej warstwy naskórka za pomocą wiązki lasera. Peeling laserowy FOTONA SPECTRO SP to idealne rozwiązanie dla posiadaczy skóry:
- Tłustej,
- Grubej,
- Słabo ukrwionej.
Aby osiągnąć najbardziej pożądane efekty zabiegu, zaleca się jego powtórzenie w 3 seriach, raz w miesiącu. Peeling laserowy warto uzupełnić o domowe peelingi skóry głowy, bezpośrednio pod prysznicem, a także mycie skóry głowy odpowiednimi szamponami, które należy powtarzać 2 razy w tygodniu.
Zastanawiasz się, jak wyleczyć ŁZS? Jeśli tak, zadzwoń i umów się na konsultację w krakowskiej Klinice Vesuna!