Jak leczyć zapalenie tkanek miękkich w stopie?
- 19 lutego 2019
- dr Ewelina Stycznska-Kowalska
Odczuwasz silny ból w stopie i dotychczasowe środki zaradcze nie zdały rezultatu? Nie masz pojęcia co Ci jest, a ból nie ustępuje. Być może cierpisz z powodu zapalenia tkanek miękkich w stopie, który jest efektem przebytego urazu bądź sumą mikrourazów. Dziś lekarz specjalista rehabilitacji medycznej – Ewelina Styczyńska-Kowalska opowie jak leczyć stan zapalny tkanek miękkich w stopie.
Skąd bierze się zapalenie tkanek miękkich w stopie?
Warto zaznaczyć, że tkanka miękka nie jest ani tkanką kostną ani tkanką chrzęstną. W anatomii naszego organizmu tkanka ta łączy, wspiera, a także otacza narządy ludzkiego organizmu. Tkankę miękką możemy podzielić na tkankę: łączną, nabłonkową, mięśniową oraz nerwową. Skoro wyjaśniliśmy sobie tą kwestię czas na omówienie przyczyn stanów zapalnych tego rodzaju tkanki. Zapalenie tkanek miękkich w stopie może być efektem przebytego, dużego urazu bądź też wynikiem wielu mikrourazów, które dały w końcu o sobie znać. Ponadto do stanu zapalnego mógł również doprowadzić zbyt intensywny trening bądź złe leczenie skręconej kostki, stłuczonej stopy bądź zwichnięcia.
Odpowiednia diagnoza
Pamiętajcie, że jeżeli borykacie się z przewlekłym bólem tkanek miękkich w stopie powinniście niezwłocznie udać się do lekarza, który potwierdzi bądź postawi odpowiednią diagnozę. Dzięki czemu lekarz może podjąć odpowiednie leczenie, które ulży w odczuwalnym przez Was bólu. Oprócz badań podstawowych nie zapomnijcie o badaniach dodatkowych takich jak RTG oraz USG. Badanie RTG pozwoli wykluczyć ewentualne złamanie kości, natomiast badanie USG pozwoli ocenić stan tkanek miękkich. W Klinice VESUNA badanie USG przeprowadzane jest za pomocą aparatu ultrasonograficznego Voluson S8.
CZYTAJ TAKŻE: Terapia akustyczna w rehabilitacji medycznej
Metody leczenia zapalenia tkanek miękkich w stopach
Z odpowiednią diagnozą możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia tkanek miękkich jest terapia falami uderzeniowymi tak zwana terapia SWT (Shock Wave Therapy). Istotą kuracji jest wykorzystanie fal akustycznych o wysokim, skokowym ciśnieniu, które uwalniane jest w dość krótkim czasie. Poprzez specjalny aplikator wytwarzana energia jest skierowana w miejsce w którym odczuwa się ból. Fala akustyczna wnikając w głąb ciała zmniejsza napięcie mięśni, a także polepsza produkcję kolagenu, pracę metabolizmu, mikrocyrkulacji, a także rozpuszcza zwapnione fibroblasty.
Ponadto w leczeniu urazów śródstopia oraz zapalenia tkanek miękkich w stopie niezwykle ważne jest odciążenie chorej stopy. Wówczas zaleca się stosowanie stabilizatora bądź ortezy, która usztywnia staw skokowy. Dużą rolę mogą odegrać odpowiednio dobrane wkładki, które odciążą bolesne śródstopie. Powinniście również zrezygnować z niewygodnych, za małych i źle dobranych butów.
Urządzenie medyczne EAT SkinShock®
W Klinice VESUNA sprzęt medyczny EAT SkinShock® to podstawowe narzędzie pracy wykorzystywane w kuracji falami uderzeniowymi. Opisywane urządzenie wykorzystuje dwa rodzaje fal, a mianowicie akustycznych oraz mechanicznych. Jeżeli zastanawiacie się jak wygląda ten całkowicie, bezinwazyjny zabieg to już tłumaczę. Głowicę urządzenia EAT SkinShock® przykładamy na wybrany obszar i przez kolejne 10 minut całą pracę wykonuje połączenie dwóch rodzajów fal. Jeżeli pragniecie osiągnąć optymalne rezultaty zaleca się powtórzenie zabiegu od 5 do 6 sesji. Pierwsze efekty odczujecie już po pierwszej sesji. Pamiętajcie, że w Klinice VESUNA przed przystąpieniem do kuracji nasi pracownicy z każdym pacjentem przeprowadzają konsultacje, które mają na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.
Odczuwasz długotrwały ból w stopie? Zatem nie czekaj i umów się na konsultacje rehabilitacyjne w Klinice VESUNA. Nasi pracownicy sprawdzą co Ci dolega, a także przedstawią Ci ofertę zabiegową dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.