fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Leczenie wypadania włosów

Od jakiegoś czasu zauważyłaś wypadające włosy z cebulkami? A może Twoje włosy zaczęły się łamać i przerzedzać, a Ty nie wiesz co masz dalej robić? Stosowane odżywki i suplementy nie działają, a ich stan z dnia na dzień jest coraz gorszy. Zdrowe, grube i lśniące włosy to marzenie każdego z nas. Wypadające włosy z cebulkami stanowi krępujący problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Obecnie na problemy z wypadaniem włosów w okolicach skroni skarży się również coraz więcej młodych mężczyzn. Zakola są uwarunkowane genetycznie i niestety, nie da się im tak naprawdę zapobiec. Można za to z nimi skutecznie walczyć! Dzisiejsza medycyna oferuje wiele metod leczenia łysienia. Dowiedz się więcej o innowacyjnych zabiegach wzmacniających włosy!

Anatomia włosa

Aby poznać przyczynę wypadania włosów należy lepiej zapoznać się z anatomią i fizjologią włosa. Cebulka włosa to jedyna, żywa część korzenia włosa. Zlokalizowana jest głęboko w skórze, na samym dnie mieszka włosowego. Bezpośrednio pod nią znajduje się brodawka włosa, stworzona z licznych naczyń krwionośnych, które transportują do cebulki substancje odżywcze i budulcowe oraz tlen, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i kolorytu włosa. Dlaczego cebulka włosa jest tak ważna? To właśnie w niej znajdują się komórki macierzy, ich prawidłowy podział odpowiada za wzrost łodygi włosa. Macierz włosa tworzą niezróżnicowane komórki, które przekształcą się w keratynocyty. To właśnie komórki decydują o wzroście włosa. Z kolei trzon włosa zbudowany jest z trzech warstw: rdzeniowej, korowej oraz powłoczki włosa. Warstwa rdzeniowa jest charakterystyczna dla grubych włosów. Warstwa korowa to liczne zrogowaciałe komórki odpowiedzialne za sprężystość i odporność włosa na rozciąganie. Powłoczka natomiast zbudowana jest z keratyny, która odbijając światło powoduje, że faktura włosa jest gładka i lśniąca. Każdy włos składa się z w głównej mierze z keratyny, czyli białka zbudowanego z 18 aminokwasów i siarki, melaniny (tzw. barwnik włosa), wody oraz składników nieorganicznych.

Wypadające włosy – jakie są tego przyczyny?

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Rodzaj i nasilenie objawów wypadania włosów zależy od zdiagnozowanej przyczyny. Łysienie może być zarówno stanem nagłym i trwać chwilę, jak również okazać się długotrwałą dolegliwością. Nadmierne wypadanie włosów może być objawem chorobowym czy zapowiedzią łysienia, który polega na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Zachwiana zostaje wtedy równowaga pomiędzy wypadaniem i odrastaniem włosów. Przyczyn wypadania włosów może być naprawdę wiele: źle dobrana dieta, niedobór witamin i minerałów, używki, nadmierny stres, predyspozycje genetyczne, gwałtowne zmiany hormonalne (np. w wyniku ciąży czy menopauzy), a także stałe osłabianie struktury włosów częstym farbowaniem lub korzystaniem z urządzeń tj. lokówka, prostownica czy suszarka.

Jak walczyć z wypadającymi włosami?

Dbając o włosy warto uzupełnić codzienną dietę o składniki odżywcze tj.: biotyna, kwas foliowy, witamina B12 oraz krzem.  Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie środków pielęgnacyjnych bogatych w witaminę E oraz A. Ta grupa witamin chroni włosy przed wolnymi rodnikami oraz złośliwym promieniowaniem. Jeśli odpowiednia pielęgnacja nie wystarcza, a Twoje włosy nadal łamią się, przerzedzają oraz wypadają i zastanawiasz się co jeszcze możesz zrobić, rozpocznij leczenie innowacyjnymi zabiegami medycyny estetycznej w Klinice VESUNA. Poznaj nasze najskuteczniejsze metody i ciesz się zdrowymi oraz mocnymi włosami!

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę