fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Leczenie nadpotliwości

Pocenie się to naturalna reakcja fizjologiczna organizmu, która pozwala usunąć z niego uboczne produkty metabolizmu oraz toksyny. Pełni też funkcję termoregulacyjną. W procesie pocenia, ciało naturalnie ochładza się. Jest to odpowiedź organizmu na wzmożony wysiłek fizyczny, silne emocje lub męczące upały. Problem pojawia się, gdy gruczoły potowe nie działają prawidłowo i produkują zbyt dużą ilość wydzieliny. Nadpotliwość to wstydliwa przypadłość, dotycząca obu płci. Może występować na różnych obszarach ciała, w tym przede wszystkim stopach, dłoniach czy pachach. Wskazany problem powoduje ogromny dyskomfort, który oddziałuje negatywnie na nasze samopoczucie, dlatego często prowadzi do utraty pewności siebie, a nawet ma wpływ na ograniczenie kontaktów towarzyskich lub rezygnacje z niektórych czynności. Mimo stosowania różnych środków nie potrafisz uporać się z tą uporczywą przypadłością? Na całe szczęście medycyna estetyczna proponuje wiele zabiegów, które pozwalają skutecznie leczyć nadpotliwość, np. botoem!

Przyczyny nadpotliwości

Statystycznie ludzki organizm produkuje około 800 ml -1l potu dziennie. Przez czynniki zewnętrzne tj. wzmożony wysiłek fizyczny, upały czy nadmierny stres ilość ta naturalnie wzrasta nawet do kilku litrów. Przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego pozwala ustalić przyczyny nadmiernej potliwości. Do czynników powodujących nieprawidłową pracę gruczołów potowych możemy zaliczyć:

  • Choroby tarczycy, cukrzyca, infekcje wirusowe bądź bakteryjne, gruźlica,
  • Zaburzenia hormonalne (np. menopauza, andropauza)
  • Nieprawidłowa dieta (palenie papierosów, alkohol, kawa, herbata, pikantne potrawy),
  • Nadwaga i otyłość,
  • Zaburzenia na tle psychicznym i emocjonalnym,
  • Uwarunkowania genetyczne.

Jak rozpoznać tą męczącą przypadłość? Nadpotliwość można zdiagnozować za pomocą testu Minora, który przeprowadzany jest po uprzednim wywiadzie lekarskim. Test Minora sprowadza się do nałożenia jodyny na miejsce charakteryzujące się nadpotliwością, następnie na jodynę rozprowadza się skrobię. Jeżeli na danym obszarze pojawi się granatowe zabarwienie wówczas możliwe jest potwierdzenie występowania nadpotliwości.

Jak skutecznie wyleczyć problem nadmiernego pocenia?

Celem leczenia nadpotliwości m. in. botoem jest zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe w miejscach poddanych zabiegowi, co w efekcie prowadzi do uniemożliwienia nadmiernego wydzielania potu. Poznaj najskuteczniejsze terapie zabiegowe, które pomogą Ci pozbyć się wstydliwego problemu!

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę