Leczenie nadpotliwości u mężczyzn
- 19 sierpnia 2022
- Lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak - Konstanty
Leczenie nadpotliwości w Klinice VESUNA odbywa się dwoma metodami – wstrzyknięciem toksyny botulinowej oraz zabiegiem ThermiDry
Kiedy mówimy o nadpotliwości?
Kiedy pocimy się w trakcie aktywności ruchowej lub podczas upałów, jest to zjawisko w zupełności naturalne. W ten sposób organizm reguluje nadmierną ciepłotę ciała. Jeśli natomiast pocenie pojawia się nagle lub też jest bardzo nasilone, wówczas mamy do czynienia z nadpotliwością. Szacuje się, że przypadłość ta może dotyczy nawet 3% populacji. Zdecydowanie częściej chorują na nią mężczyźni. Nadpotliwość wpływa na komfort życia osoby oraz utrudnia jej codzienne funkcjonowanie. Może być również uciążliwe dla otoczenia z powodu przykrego zapachu chorej osoby.
Czym objawia się nadpotliwość?
Nadmierna potliwość może objawiać się:
- wilgotnymi lub mokrymi dłońmi,
- wilgotnymi lub mokrymi podeszwami stóp,
- częstym pocenie się odczuwanym na całym ciele,
- zauważalną potliwością pach.
Nadpotliwość można również zdiagnozować za pomocą testu Minora. Polega on na nałożenia jodyny na miejsce charakteryzującym się nadpotliwością, następnie na jodynę rozprowadza się skrobia. Jeżeli pojawi się ciemne zabarwienie, wówczas można potwierdzić występowania nadpotliwości.
Osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą również cierpieć na infekcje grzybicze lub bakteryjne niepotliwych miejsc.
Jakie mogą być przyczyny nadpotliwości?
Problemy z nadmiernym poceniem się z reguły nasilają się w okresie dojrzewania. Nadmierną aktywność gruczołów potowych może również nasilać stres, lęk lub ogólna nerwowość. Przypuszcza się, że nadmierne wydzielanie potu może wynikać z nadaktywności ośrodkowego układu nerwowego, co z kolei powoduje wzmożoną stymulację gruczołów potowych.
Inny rodzaj nadpotliwości, który dotyczy najczęściej całego ciała (tzw. uogólniona potliwość), związana jest ze współistnieniem chorób lub dolegliwości, takich jak np.:
- choroby tarczycy, cukrzyca, infekcje wirusowe bądź bakteryjne, gruźlica,
- zaburzenia hormonalne (np. menopauza, andropauza)
- nadwaga i otyłość,
- choroby nowotworowe,
- zaburzenia neurologiczne i psychiczne,
- zatrucia,
- choroby serca,
- choroba alkoholowa.
Czy nadpotliwość można leczyć?
W Klinice VESUNA nadpotliwość leczymy dwoma metodami. Jedną z nich jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej (botoksu). Wybraną partię ciała ze zdiagnozowaną nadpotliwością (pachy, dłonie, stopy) nakłuwa się igłą z roztworem toksyny botulinowej. W zależności od części ciała, nakłuć może być od kilkunastu do kilkudziesięciu. Dla podtrzymania efektu zabieg powtarza się, najczęściej co pół roku. Botoks blokuje przewodnictwo nerwowe w gruczołach potu, dzięki czemu nie dociera do nich impuls i nie zachodzi wydzielanie potu.
Drugą najskuteczniejszą metodą leczenia nadpotliwości (głównie pach) jest zabieg ThermiDry, wykonywany za pomocą platformy medycznej ThermiRF. Procedura opiera się na podskórnym emitowaniu fali elektromagnetycznej o częstotliwości radiowej (RF), która w kontrolowany sposób podnosi temperaturę gruczołów potowych, aż do momentu ich całkowitego zniszczenia. Dzieje się tak, ponieważ gruczoły są wrażliwe na podwyższoną temperaturę i obumierają pod jej wpływem. Dzięki kamerze termowizyjnej lekarz prowadzący ma możliwość wykonania zabiegu w miejscach o nadmiernej produkcji potu, co dodatkowo podnosi skuteczność terapii. Efekt leczenia w postaci trwałej redukcji nadpotliwości widoczny jest już po jednym zabiegu, po kilku dniach od kuracji.