fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Leczenie migreny

Migrena to choroba, która w bardzo niekorzystny sposób wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Nawracające, długotrwałe i wyjątkowo intensywne bóle głowy często uniemożliwiają normalną aktywność. By migrena nie przejęła kontroli nad naszym życiem, warto jej zapobiegać i zadbać o siebie. Dowiedz się, jak leczyć migrenowe bóle głowy?

Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?

Zwykły ból głowy można pokonać medykamentami, ale migrena stanowi znacznie poważniejszy problem. Może utrudnić codzienne życie, a zwalczenie jej jest niezwykle trudne. Wyróżnić ją możemy za pomocą następujących kryteriów:

  • Ból trwa od 4 do 72h
  • Intensywny ból o charakterze pulsującym pojawia się tylko po jednej stronie głowy
  • Każda próba wysiłku fizycznego nasila atak migreny
  • Pojawiają się objawy towarzyszące jak np. światłowstręt, nudności, wymioty
  • Może wystąpić objaw poprzedzający zwany aurą (np. zaburzenia widzenia)

Powszechnie dolegliwość ta uznana jest za typowo kobiecą, jednak jak dowodzą badania przytrafia się ona także mężczyznom, a niekiedy nawet dzieciom poniżej 12 r.ż. Najczęściej jednak dotyka kobiety w wieku od dojrzewania do menopauzy. Co ciekawe, po zaprzestaniu miesiączkowania migreny właściwie się nie zdarzają.

Aby zapobiegać atakom należy wystrzegać się czynników prowokujących, w tym m.in.:

  • Silnego stresu
  • Leków (antykoncepcyjnych, rozszerzających naczynia)
  • Niektórych pokarmów (czekolady, kakao, czerwonego wina)
  • Nadmiernego wysiłku fizycznego

Metody leczenia migreny – tradycja kontra nowoczesność

Do niedawna jedyną metodą leczenia migreny było stosowanie silnych środków farmaceutycznych pod kontrolą lekarską lub doraźne przyjmowanie substancji przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Obecnie medycyna oferuje leczenie migreny przy pomocy toksyny botulinowej. Popularny boto to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania zmarszczek mimicznych. Jak się jednak okazuje to nie jedyne skuteczne zastosowanie preparatu. boto poprzez rozluźnienie odpowiednich mięśni blokuje występowanie skurczy, które wywołują migrenę. Ważna jest obserwacja objawów i przyczyn migreny, ponieważ przed podaniem preparatu lekarz przeanalizuje z nami dotychczasowy przebieg choroby, a także przeprowadzi wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia. Po ustaleniu, które partie mięśni odpowiadają za ataki lekarz podaje odpowiednie dawki w wybrane partie mięśni czoła, skroni, tylnej części głowy oraz szyi. Cały zabieg trwa kilka minut. Nie wymaga podania znieczulenia oraz rezygnacji z codziennych aktywności. Pełny efekt pojawia się po 3-7 dniach, a utrzymuje się od 3-6 miesięcy. Następnie należy powtórzyć zabieg.

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę