fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Leczenie bruksizmu

Bruksizm to mimowolna i nadmierna aktywność mięśni żwacza, objawiająca się zgrzytaniem i zaciskaniem zębów, występująca najczęściej w nocy. Opisywana przypadłość stanowi uciążliwy problem dla naszych partnerów w postaci nieprzespanych oraz niespokojnych nocy. Dzięki posiadaniu partnera istnieje jednak większa szansa na zauważenie bruksizmu w odpowiednim czasie. To właśnie mężowie i żony są tymi, którzy nagłaśniają problem, budzeni zgrzytaniem zębów osoby śpiącej w tym samym łóżku, i wysyłają ją do lekarza. Jak pozbyć się tego uciążliwego problemu?

Bruksizm – jego przyczyny oraz objawy

Zgrzytanie zębami występuje najczęściej w nocy, gdy dana osoba jest całkowicie nieświadoma swojej aktywności, ale pojawia się także w ciągu dnia, w przypadku pracy w mocnym skupieniu, nerwów i życia w głębokim stresie. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, bruksizm można podzielić na dwa rodzaje:

  • Bruksizm dzienny (centryczny) – charakteryzuje się zaciskaniem zębów w ciągu dnia, ze znaczną siłą, najczęściej z powodu nadmiernego stresu oraz dużych emocji.
  • Bruksizm nocny (ekscentryczny) – dotyczy mimowolnego zaciskania i zgrzytania zębami podczas snu.

Bruksizm może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla organizmu. Nie należy go lekceważyć, gdyż może powodować bolesność zębów, a nawet z czasem ich utratę. Zdarza się, że zęby u pacjenta z bruksizmem są częściowo starte, pozbawione szkliwa, a nawet rozchwiane. Następstwa nieleczonego bruksizmu są bardzo rozległe i nieprzyjemne. Często występujące migrenowe bóle głowy, napięcia karku czy bóle pleców. Dodatkowo niekorzystnym efektem estetycznym bruksizmu może być tzw. “kwadratowa twarz”, czyli poszerzona szczęka w dolnej partii ze zmienionym owalem.

Szacuje się, że bruksizm dotyka około 8-20% populacji i dotyczyć może osób w każdym wieku, a etiopatogeneza tego schorzenia nie jest dokładnie określona, jednak do najczęstszych przyczyn należą: nadmierny stres, silne napięcia, wady zgryzu lub choroby układu nerwowego.

Bruksizm można wyleczyć!

Bruksizm powstaje w wyniku nadaktywności mięśni żwacza, dlatego terapia ma na celu wyeliminowanie niepotrzebnego nawyku zaciskania szczęki i ograniczenia nadmiernej pracy odpowiedzialnych za to mięśni. Istnieje wiele metod oraz technik wpomagających  zwalczanie bruksizmu m. in. terapie rozluźniające przeciążone mięśnie twarzy. Dla osób u których bruksizm związany jest z wadami zgryzu rozwiązaniem może być aparat ortodontyczny. Z kolei u tych, którzy mają nieprawidłowo osadzone plomby, koronki lub protezy, źródło bruksizmu można wyeliminować zakładając na okres nocy tzw. szyny relaksacyjne z silikonu lub akrylu. Szyna robiona jest specjalnie dla danej osoby – wykonuje się odcisk, taki jak przy aparacie ortodontycznym.

W Klinice VESUNA problem bruksizmu leczymy za pomocą iniekcji toksyną botulinową. Botulina to jeden z niewielu naprawdę skutecznych sposobów na zwalczanie bruksizmu. Leczenie bruksizmu botoem jest niezwykle efektywne, gdyż pozwala zmniejszyć nadmierne napięcia mięśniowe, czyli tzw. szczękościsk. Działanie botou polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia, co daje efekt zmniejszenia napięcia mięśnia, a w efekcie jego rozluźnienie. W konsekwencji zablokowane zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika, natomiast mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć.

boto zmniejsza ból stawów skroniowo-żuchwowych oraz dyskomfort w okolicy zębów. Zabieg botuliną, usuwając przyczynę bruksizmu, przywraca spokojny i głęboki sen oraz zapobiega uszkadzaniu zębów, a dodatkowo – łagodzi rysy i odmładza twarz.

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę