Konsultacje rehabilitacyjne
- 17 stycznia 2019
- dr Ewelina Stycznska-Kowalska
Długotrwały ból mięśni oraz ból stawów to przypadłości z którymi z roku na rok zmaga się coraz większa liczba osób, która zawodowo nie jest związana ze sportem. Zatem co można zrobić aby przynieść ulgę w dotkliwym, odczuwalnym bólu? Odpowiedź jest prosta – odpowiednio dobrana terapia! Dziś lekarz Ewelina Styczyńska-Kowalska opowie o roli konsultacji rehabilitacyjnej w diagnozowaniu bólu mięśni i stawów, a także metodach leczenia.
Odpowiednia diagnoza
Kiedy cierpicie z powodu długotrwałego bólu mięśni czy stawów, a dotychczasowe środki zawiodły warto przyjrzeć się co przyczynia się do powstawania tak silnie odczuwalnego bólu. Właśnie w tym momencie odpowiednia diagnoza ma tak duże znaczenie. Pamiętajcie, że konsultacje rehabilitacyjne powinny rozpocząć się od rozmowy z lekarzem rehabilitacji, uzupełnione o dokładny wywiad z pacjentem. Wówczas możliwe jest stworzenie indywidualnego planu, który jest dopasowany do rodzaju urazu, predyspozycji fizycznych oraz trybu życia pacjenta.
W Klinice VESUNA oferujemy następujące rodzaje kuracji:
- Terapia falami uderzeniowymi,
- Terapia osoczem bogatopłytkowym Regeneris®
- Viscosuplementacja kwasem hialuronowym Stylage®
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Terapia akustyczna w rehabilitacji medycznej
Jak wygląda konsultacja rehabilitacyjna?
Konsultacja rehabilitacyjna to nic innego jak rozmowa z pacjentem podczas, której możliwe jest przeprowadzenie USG stawów za pomocą aparatu ultrasonograficznego Voluson S8. Obraz USG oraz rozmowa pozwala na zapoznanie się z przypadłością pacjenta, a także dostosowanie metody leczenia do jego indywidualnych potrzeb. Przykładowo jeżeli pacjent na przełomie ostatnich trzech miesięcy przebył zawał, wówczas nie może skorzystać z terapii falami akustycznymi, gdyż jego stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie kuracji. Konsultacja rehabilitacyjna pozwala również na stworzenie indywidualnego programu rehabilitacji, a także doboru ewentualnego zaopatrzenia ortopedycznego czy rehabilitacyjnego.
Metody leczenia
Jak już wcześniej wspomniałam w krakowskiej Klinice VESUNA możliwe jest zastosowanie trzech metod leczenia. Terapii falami uderzeniowymi jest szczególnie dedykowana osobom, które cierpią z powodu przewlekłego bólu występującego w układzie mięśniowo-szkieletowym. Terapia jest przeprowadzana za pomocą sprzętu medycznego EAT Skin Shock®, które wykorzystuje pracę dwóch rodzajów fal: mechanicznych oraz akustycznych. Terapia osoczem bogatopłytkowym znajduje zastosowanie przy leczeniu uszkodzonych tkanek, naderwanych ścięgien czy mięśni. Zasadniczo kuracja sprowadza się do wstrzykiwania preparatu w wybranym obszarze, charakteryzującym się bólem. Opisywany preparat jest pozyskiwany z krwi pacjenta. Jeżeli chodzi o leczenie za pomocą viscosuplementacji kwasem hialuronowym to metoda ta jest szczególnie dedykowana osobom u których objętość czy też lepkość mazi stawowej zmniejsza się. Metoda ta przynosi ulgę w leczeniu objawów związanych z zanikiem chrząstki oraz objawów towarzyszących deformacji stawów. Pamiętajcie, że wszystkie opisywane metody są całkowicie bezpieczne, a czas kuracji i liczba sesji jest dobierana do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Cierpisz z powodu długotrwałego bólu mięśni? A może już od wielu lat zmagasz się z przewlekłym bólem stawów? Zatem umów się na pierwszą konsultację rehabilitacyjną w Klinice VESUNA. Nasi pracownicy przedstawią Ci ofertę zabiegową, a także odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.