Jak wygląda operacja plastyczna uszu?

- 25 marca 2021
- lekarz specjalista chirurgii plastycznej Malgorzata Makowska
Niekształtne, duże, lub odstające uszy, to źródło wielu kompleksów, dotykających zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie tych problemów – operacja plastyczna uszu. Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczona i ile wynosi okres rekonwalescencji po zabiegu? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Wskazania do operacji plastycznej uszu
Plastyka uszu, to obecnie najczęściej wybierany zabieg z zakresu medycznej, głównie ze względu na popularność tego typu niedoskonałości. Podczas konsultacji z lekarzem chirurgii, omawiany jest cel, a przede wszystkim predyspozycje pacjenta do operacji. Wśród nich pojawia się nieodpowiedni kształt, umiejscowienie oraz pozycja uszu, co kwalifikuje badaną osobę do operacji. Bardzo częstym wskazaniem jest również usunięcie tzw. Guzka Darwina (zgrubienie występujące w tylnej górnej części małżowiny usznej) oraz rekonstrukcja części ucha, które uległo zdeformowaniu, bądź uszkodzeniu podczas wypadku, po oparzeniu lub będącego wynikiem nowotworu skóry.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak je usunąć?
Jak przygotować się do zabiegu?
Podstawą do wykonania zabiegu są przede wszystkim badania, których wymaga każdy lekarz przed podjęciem się plastyki uszu. Wśród nich znajduje się:
- Badania krwi, w tym: grupa, morfologia, glukoza, kreatynina, elektrolity oraz wskaźniki krzepnięcia krwi (APTT oraz INR),
- EKG.
Dodatkowo należy zaszczepić się przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu B, a także zaprzestać przyjmowania leków zaburzających krzepliwość krwi, takich jak aspiryna, czy polopiryna.
Jak wygląda zabieg?
Plastyka uszu to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, do którego dochodzi poprzez nacięcie tylnej powierzchni skóry oraz odsłonienie chrząstki ucha. Następnym zadaniem chirurga jest odpowiednie wymodelowanie chrząstki za pomocą nacinania lub częściowego wycięcia tego fragmentu ucha. Cały proces kończy się założeniem wewnętrznych szwów oraz zewnętrznego opatrunku. Operacja trwa około 90 minut i odbywa się w odpowiedniej pozycji leżącej – mówi lekarz specjalista chirurgii plastycznej Małgorzata Makowska.
Ile trwa proces gojenia?
Okres rekonwalescencji po operacji uszu wynosi zazwyczaj kilka miesięcy, podczas których należy ograniczyć aktywność fizyczną, nadmierną ekspozycję na słońce oraz na zmienne warunki atmosferyczne. Bardzo ważne jest również, aby w pierwszych dniach nie obciążać uszu i spać na plecach. Po upływie 2 tygodni następuje wyciągnięcie szwów i wymiana opatrunku na lżejszą opaskę. To właśnie w tym momencie można zauważyć pierwsze efekty operacji, które będą nasilać się z każdym kolejnym dniem.
Przeciwskazania
Niestety nie każdy może skorzystać z plastyki korekcyjnej uszu, czynnikami, które wykluczają uczestnictwo w zabiegu to:
- Ciąża,
- Karmienie piersią,
- Choroby nowotworowe,
- Bakteryjne lub wirusowe infekcje skóry,
- Epilepsja,
- Zaburzenia krzepliwości,
- Aktywna opryszczka,
- Antybiotykoterapia.
Przeciwskazania do zabiegu to również : zły ogólny stan zdrowia, zaburzenia krzepnięcia krwi, źle kontrolowana cukrzyca, nieunormowane nadciśnienie tętnicze, aktywna choroba nowotworowa, choroby metaboliczne, choroby hematologiczne, aktywne stany zapalne w obrębie skóry i tkanki podskórnej, uogólnione stany zapalne, ciąża, laktacja, wiek <6-7 rż, uczulenie na leki znieczulenia miejscowego.
Zastanawiasz się nad operacją plastyczną uszu? Jeśli tak, zadzwoń i umów się na konsultacje w Klinice Vesuna.