Jak rozpoznać nadpotliwość – jakie badania zrobić?
- 17 czerwca 2017
- Sara Sendorek - kosmetolog
Mamy już piękne, słoneczne dni. Niemal każdy z nas ich wyczekuje i je uwielbia. Letnią porą mamy wiele możliwości spędzania wolnego czasu: spacery, jazdę na rowerze, bieganie oraz inne aktywności poza domem. Niektórzy z nas niestety niechętnie z nich korzystają, szczególnie wśród znajomych. Dlaczego? Często przyczyną jest nadmierna potliwość. Nie powinno się bagatelizować tego problemu. Odpowiadamy na pytania, jak rozpoznać nadpotliwośc, jakie badania zrobić oraz jak pozbyć się potu w upalne dni?
Jak rozpoznać nadpotliwość?
Pocenie się jest naturalną reakcją naszego organizmu. Poci się każdy z nas. Jak więc rozpoznać czy cierpimy na nadpotliwość? Warto zwrócić uwagę na to, kiedy na naszym czole, dłoniach, czy pod pachami pojawiają się krople potu. Towarzyszą one aktywności fizycznej lub są związane z panującymi wysokimi temperaturami? Najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Nadpotliwość można podejrzewać w momencie kiedy pot pojawia się niezależnie od tego, co robimy i jaka jest pogoda. Warto wówczas udać się do lekarza, który zleci badania pozwalające określić przyczynę problemu.
Jakie badania na nadmierne pocenie się?
Przyczyn nadpotliwości może być kilka, w tym np. cukrzyca, nadczynność tarczycy czy stres. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zleci badania, które pozwolą zdiagnozować choroby, które najczęściej są powodem tej krępującej dolegliwości.
Jak radzić sobie z nadpotliwością na co dzień?
Co robić, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu i uczucia mokrej skóry? Zacznijmy od garderoby. Osobom z opisywanym problemem polecamy bluzki, koszule, bluzy z materiałów maturalnych. Syntetyczne tkaniny wzmagają potliwość oraz zatrzymują nieprzyjemny zapach, dlatego warto ich unikać. Można postawić również na zioła. Zwróć uwagę szczególnie na szałwię. Pozwala ona na zmniejszenie wydzielanego z organizmu potu i niweluje zapach. Terapia szałwią może przynieść efekt już po tygodniu stosowania, ale trzeba stosować się do zaleceń. Bardzo skuteczne jest spożywanie chłodnego naparu z liści szałwii.
Inne zioła, które pozwalają radzić sobie z nadpotliwością
- kora dębu
- szałwia
- melisa
- brzoza
- rumianek
- mięta pieprzowa
CZYTAJ TAKŻE – JAK LECZYĆ NADPOTLIWOŚĆ?
Skuteczne metody walki z potem
Niektóre z nas mają problemy z leczeniem nadpotliwości domowymi sposobami. Takim osobom pomóc może terapia przeprowadzona dzięki użyciu profesjonalnych sposobów medycyny estetycznej. Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia ThermiRF, czyli zastosowanie radiofrakcyjnego kontrolowania termicznego. Zabieg ThermiDry został stworzony po to, aby niwelować nadmierne pocenie się w okolicy pach. Leczenie jest niemalże nieinwazyjne. Ciepło jest kierowane na gruczoły pod pachami odpowiedzialne za produkcje potu. Przez kontrolowane podgrzewanie miejscowe gruczoły są zamykane. To nie jedyny sposób na walkę z nadmiernym wydzielaniem potu. Czy wiesz, że można je leczyć botoem? Pozwala on zredukować problem mocnego pocenia się w okolicy pach, stóp, a nawet dłoni. Aby zminimalizować dyskomfort, zabieg wykonuje się po uprzednim znieczuleniu pacjentki. Trwa on zaledwie 30 minut. Już jeden zabieg prowadzi do zachowania redukcji wytwarzania potu nawet na kilka miesięcy. Efekty widać natychmiastowo, nawet dobę, po wprowadzeniu składników w skórę.
Przygotowanie do zabiegu
Przygotowanie do zabiegu zależy od wybranego miejsca na ciele. Jeśli chcesz zmniejszyć wydzielanie potu pod pachami musisz zadbać o dokładną depilację tego miejsca. Lecząc stopy, należy dzień przed sesją wykonać pedicure.