Jak powstają obrzęki limfatyczne?
- 18 maja 2020
- kosmetolog Sara Seniorek
Obrzęki limfatyczne objawiają się nadmiernym gromadzeniem się płynu tkankowego w skórze bądź tkance podskórnej. Stan ten wywołany jest przez czynniki wrodzone lub nabyte. Nieleczone obrzęki mogą prowadzić do zaawansowanego stadium, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Dziś kosmetolog Monika Lorenowicz opowie jak powstają obrzęki limfatyczne, a także o skutecznych metodach ich leczenia.
Obrzęki limfatyczne – co to jest?
Obrzęk limfatyczny to obrzęk tkanek powstały w wyniku zastoju chłonki, który prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Warto zaznaczyć, że obrzęk limfatyczny jest traktowany jako choroba przewlekła, jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas. Chorobie może towarzysz deformacja danych obszarów ciała, uszkodzenie naczyń limfatycznych, włóknień oraz odczynowych zmian skórnych.
Obrzęk limfatyczny pierwotny i wtórny
Obrzęk limfatyczny pierwotny pojawia się niezwykle rzadko, głównie o u dorastających dzieci, przeważnie płci żeńskiej. W większości przypadków dotyczy tylko jednej kończyny. Obrzęk limfatyczny pierwotny jest efektem nieprawidłowego wykształcenia naczyń chłonnych, które mogą mieć charakter wrodzony. Z kolei obrzęk limfatyczny wtórny występuje znacznie częściej, związany jest uszkodzeniem naczyń chłonnych, które wcześniej funkcjonowały prawidłowo. Do uszkodzenia może dojść w wyniku urazu, zakażenia lub po zabiegach chirurgicznych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: NOWOŚĆ!!! Poznaj możliwości lamp Led TriWings
Odpowiednie rozpoznanie
Objawy obrzęków limfatycznych mogą różnić się w zależności od rodzaju przypadłości. Początkowo obrzęki mają charakter ciastowaty, są podatne na ucisk, charakteryzują się bladoróżową barwą oraz podwyższoną temperaturą. Wraz z upływem czasu obrzęki limfatycznie twardnieją, a skóra na tych obszarach się zmienia. Pojawiają się grudki, liszaje, zagłębienia, a także zrogowaciały naskórek. W zaawansowanym stadium pojawiają się problemy ze swobodnym poruszaniem, któremu zwykle towarzyszy ból i uczucie ciężkości.
Jak wygląda leczenie?
Niestety obrzęki limfatyczne mają tendencję do nawrotów, a także stopniowego nasilania. Zaprzestanie leczenia może prowadzić do poważnych powikłań takich jak: hiperkeratozy skóry, upośledzenia sprawności danej kończyny, zwyrodnienia aparatu ruchu oraz problemów z utrzymaniem równowagi. Leczenie przyczynowe opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych w postaci tabletek i maści. Z kolei leczenie objawowe i zachowawcze skupia się na odprowadzeniu nagromadzonej chłonki z tkanek, ograniczenie obrzęku oraz likwidacje dotychczasowych objawów. Do wykorzystywanych metod zaliczamy: drenaż limfatyczny, terapię uciskową, kinesiotaping czy zabiegi chirurgiczne.
W krakowskiej Klinice VESUNA jedną z metod leczenia objawowego i zachowawczego obrzęków limfatycznych jest kuracja przy użyciu fototerapeutycznej lampy LED TriWings®. Urządzenie ma wiele zastosowań, a to wszystko za sprawą emisji 6 różnych długości fal światła, które pobudzają i optymalizują procesy biochemiczne w tkankach oraz przyspieszają procesy ich regeneracji.
Pragniesz wspomóc leczenie obrzęków limfatycznych z pomocą fototerapii LED TriWings®? Nie czekaj i zaplanuj swoją pierwszą wizytę w krakowskiej Klinice VESUNA. Nasz zespół dostarczy Ci niezbędnych informacji na temat zabiegu, a także odpowie na Twoje wszelkie pytania.