Jak leczyć nadpotliwość?

- 29 czerwca 2015
- Sara Sendorek - kosmetolog
Pocenie się, jako fizjologiczna odpowiedź na wysoką temperaturę, zwiększoną aktywność fizyczną lub bardzo silne emocje, jest całkowicie naturalnym procesem. Problem pojawia się, gdy gruczoły potowe nie działają prawidłowo i produkują zbyt dużą ilość wydzieliny. Wspomniane zaburzenie często przyczynia się do pogorszenia jakości życia; powracającego uczucia dyskomfortu, które może przekładać się na kłopoty z relacjami interpersonalnymi, a nawet powodować problemy psychiczne i społeczne.
Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się?
Wywiad medyczny pozwala ustalić przyczyny nadmiernej potliwości. Do czynników powodujących nieprawidłową pracę gruczołów potowych możemy zaliczyć:
- zwiększony wysiłek fizyczny,
- nadmierne ciepło lub zimno otoczenia,
- przegrzewanie ciała, noszenie ubrań ze sztucznych materiałów,
- pobudzenie układu nerwowego współczulnego i bardzo silne emocje,
- nieprawidłową dietę – palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, kawy i herbaty, spożywanie zbyt dużej ilości gorących i pikantnych potraw,
- zmiany hormonalne; dojrzewanie, menopauzę u kobiet i andropauzę u mężczyzn,
- uwarunkowania genetyczne,
- niektóre stany chorobowe, na przykład nadczynność tarczycy, cukrzyca, gruźlica.
Jeśli lekarz wykluczy wyżej wymienione przyczyny, możemy mówić o nadaktywności gruczołów potowych, których reakcja jest nieadekwatna do przyczyny.
Jak leczyć nadpotliwość naturalnymi sposobami?
Na rynku dostępne są zioła, które mogą ograniczyć nadmierne pocenie się. Jednymi z najpopularniejszych są szałwia, melisa i mięta, znane ze swoich właściwości orzeźwiających i uspokajających. Zalecane są również ciepłe kąpiele z dodatkiem naparu z kory wierzby, kwiatów rumianku i lawendy. Z codziennej diety powinniśmy wyeliminować produkty przetworzone, bogate w cukry i kofeinę oraz ostre przyprawy. Warto częściej sięgać po bogate w błonnik warzywa i zboża. W aptekach możemy nabyć suplementy diety i leki dostępne na receptę, jednak ich długotrwałe stosowanie może powodować efekty uboczne. Zanim więc zdecydujemy się na walkę z nadmierną potliwością, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże określić, czy w naszym przypadku naturalne metody leczenia nadmiernego pocenia się, przyniesie zamierzone efekty.
CZYTAJ TAKŻE – NADPOTLIWOŚĆ STÓP – PRZYCZYNY I LECZENIE
Medycyna estetyczna w walce z nadpotliwością
boto®, stosowany od wielu lat, kojarzony jest przede wszystkim z medycyną estetyczną. Okazuje się, że obecnie jest również najskuteczniejszą metodą w walce z nadmiernym poceniem się dłoni, stóp i pach. Dzięki swoim właściwościom, substancja prowadzi do zaprzestania przewodzenia impulsów w nerwach, ograniczając tym samym aktywność gruczołów potowych danej okolicy. Już jeden zabieg jest skuteczny i powoduje złagodzenie przykrych dolegliwości nawet na kilka miesięcy.
Przebieg zabiegu
Zabieg trwa około trzydziestu minut i jest bezinwazyjny. Znieczulenie skóry preparatem Emla gwarantuje jego bezbolesny przebieg. Przy użyciu sterylnych cienkich igieł, lekarz wstrzykuje śródskórnie toksynę botulinową typu A. boto® blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. Efekty pojawiają się po kilku dniach od zabiegu i utrzymują do kilku miesięcy.
Już dziś umów się na zabieg leczenia nadpotliwości z preparatem boto® w jednej z krakowskich klinik Vesuna. Umów się na wizytę!