Grzybica paznokci: przyczyny, objawy, leczenie
- 1 maja 2020
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Grzybica paznokci należy do tej grupy chorób, którymi łatwiej jest się zarazić niż wyleczyć. Niestety, nie jesteśmy w stanie uporać się z nią sami. Jeżeli nie podejmiemy właściwego leczenia to choroba będzie się rozprzestrzeniała na kolejne palce, nawet na paznokcie dłoni! Dziś lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty opowie jak rozpoznać grzybice paznokci, a także o skutecznych metodach jej leczenia.
Jakie są przyczyny?
Zazwyczaj grzybica paznokci jest następstwem zakażenia grzybicą stóp, wywołana przez grzyby niedoskonałe – dermatofity (np. Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes). Problem dotyka częściej mężczyzn niż kobiet, a także osoby starsze. Do zakażenia grzybicą paznokci może dojść na basenie, w saunie, poprzez noszenie cudzych butów lub skarpet, a także używanie cudzych przyborów do manikiuru. Przyczyną grzybicy paznokci dłoni i stóp mogą być również choroby ogólnoustrojowe takie jak:
- Cukrzyca,
- Niedokrwistość,
- Zaburzenia hormonalne,
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- Choroby układu: odpornościowego, krążenia,
- Stosowanie sterydów,
- Chemioterapia,
- Długie zażywanie antybiotyków,
- Otyłość.
Grzybica paznokci: objawy
W początkowych fazach rozwoju, grzybica paznokci objawia się zmianami zachodzącymi w okolicach paznokci. Pierwsze z nich uwidaczniają się na wolnym brzegu (tzn. z przodu) płytki paznokciowej lub po jej bokach. Przebarwienia mają biały, żółty, brązowy, zielonkawy lub szary odcień. Dodatkowo płytka łuszczy się i rozwarstwia, ma większość skłonność do łamania. Ponadto choroba może również objawiać się pobruzdowaniem płytek paznokciowych, ich zgrubieniem oraz nieprzyjemnym zapachem stóp. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się: problemy z chodzeniem, staniem, wykonywaniem ćwiczeń, parestezje, ból czy dyskomfort. Pamiętajcie, że u dwóch, różnych osób zakażonych tym samym gatunkiem grzyba, choroba będzie objawiać zupełnie inaczej.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Kiedy udać się do dermatologa?
Jak wygląda leczenie?
Jeżeli na paznokciach waszych stóp czy dłoni zauważycie podejrzane przebarwienia, zmiany to niezwłocznie udajcie się do dermatologa! Lekarz już po obejrzeniu stopy będzie wiedział, że ma do czynienia z grzybicą. Aby uzyskać pełen obraz choroby, może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne. Lekarz pobiera próbki spod paznokcia oraz skrawki. Zebrany materiał może zbadać pod mikroskopem, bądź wysłać je do laboratorium. W takich placówkach możliwe jest wyhodowanie wyizolowanych z próbek grzybów. Taka informacja pozwala na określenie gatunku grzyba, a także dobranie odpowiednich leków. Przed pobraniem próbek nie można malować paznokci, stosować kremów czy zasypek.
Laser Discovery Pico, a grzybica paznokci
W krakowskiej Klinice VESUNA leczenie grzybicy paznokci przeprowadza się z wykorzystaniem profesjonalnych laserów takich jak: laser FOTONA SPECTRO SP, laserów pikosekundowych FOTONA StarWalker® oraz Discovery Pico. Leczenie opiera się na wiązce lasera, którą wykorzystuje się bezpośrednio do naświetlania danej płytki paznokcia oraz tkanek okalających. Dla osiągnięcia najbardziej pożądanych efektów zabiegu, zaleca się jego powtórzenie w 7 seriach.
Pragniesz podjąć laserowe leczenie grzybicy? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj swoją pierwszą wizytę. Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.