Drożdżyca paznokci: przyczyny, objawy, leczenie
- 8 października 2019
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Drożdżyca paznokci to choroba, którą można bardzo szybko się zarazić, niestety jej leczenie jest znacznie trudniejsze. Nie zanika ona sama, a domowe środki również zawodzą. Jej kuracja wymaga opieki dermatologa, cierpliwości oraz odpowiedniej pielęgnacji. Dziś lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak opowie jak rozpoznać drożdżycę paznokci, a także jak skutecznie ją leczyć.
Drożdżyca paznokci – co to jest?
Drożdżyca paznokci to jeden z rodzajów grzybicy, wywołana przez drożdżaki z rodziny Candida. Jej zmiany chorobowe najczęściej atakują płytkę paznokcia oraz okoliczne wały paznokciowe. W większości przypadków choroba ta atakuje płytki palców stóp, niż dłoni. Dlaczego tak się dzieje? Paznokcie stóp rosną zdecydowanie dłużej, są słabiej zaopatrzone w krew i przebywają znacznie częściej w ciepłym, ciemnym i wilgotnym środowisku – butach. Zwykle zakażenie obejmuje kilka płytek paznokci stóp. Mowa tu o paluchu i palcu V, które są najbardziej uciskane zewnętrznie.
Co przyczynia się do jej powstania?
Drożdżyca paznokci jest efektem grzybicy stóp. Zazwyczaj ją lekceważymy, bądź zwyczajnie nie dostrzegamy jej objawów. Rozwojowi drożdżycy paznokci sprzyja ciepło i wilgoć. Właśnie dlatego do zarażenia najczęściej dochodzi na basenach, łaźniach czy saunach. Może się ona rozwinąć w wyniku chodzenia w nieprzewiewnych butach, skarpetkach z tworzywa sztucznego. Grzybica rozwija się, gdy płytka paznokcia jest zbyt krótko obcięta bądź uszkodzona. Czynnikiem ryzyka są również zbyt ciasne buty, które osłabiają płytkę, a także regularne malowanie paznokci czy nakładanie na płytkę akrylu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kiedy udać się do dermatologa?
Odpowiednie rozpoznanie
Paznokieć , który zostaje dotknięty drożdżycą stopniowo zmienia wygląd. W pierwszej kolejności pojawiają się przebarwienia. Z początku są one białe, potem żółtawe, aż przybierają brązową barwę. Dodatkowo płytka zaczyna się łuszczyć, rozwarstwiać, staje się grubsza przez co trudno jest ją przyciąć. Objawem towarzyszącym jest nieprzyjemny zapach stóp, jest to efekt gromadzących się grzybiczych złogów pod płytką paznokcia.
Zwykle lekarz widząc powyższe objawy wie, że ma do czynienia z grzybicą. Niemniej jednak gdy jej objawy nie są jednoznaczne wówczas może on zlecić dodatkowe badania laboratoryjne. Sprowadzają się one do pobrania próbki spod paznokcia jak i skrawków płytki, następnie materiał sprawdzany jest pod mikroskopem. Ważne, aby przed pobraniem próbek nie malować paznokci, nie smarować stóp kremami oraz nie używać zasypek.
Laserowe leczenie grzybicy paznokci
W krakowskiej Klinice VESUNA leczenie grzybicy paznokci przeprowadza się za pomocą lasera FOTONA SPECTRO SP oraz innowacyjnych laserów pikosekundowych FOTONA StarWalker® i Discovery Pico. Metoda ta wykorzystuje wiązkę lasera, za pomocą której naświetla się wybraną płytkę paznokcia jak i jego tkanki okalające. Aby osiągnąć najbardziej pożądane efekty zabiegu zaleca się jego powtórzenie w 7 seriach. Pamiętajcie, że opisywany zabieg jest całkowicie bezpieczny.
Zauważyłeś u siebie pierwsze objawy drożdżycy paznokci? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i umów się na pierwsze konsultacje dermatologiczne! Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.