Dlaczego chrapiemy? Przyczyny i zagrożenia

- 19 października 2015
- Sara Sendorek - kosmetolog
Nieprzespane noce, zmęczenie i w końcu złość – większość ludzi właśnie tak reaguje na chrapiących partnerów. Statystyki wskazują, że co dziesiąty dorosły człowiek na ziemi chrapie, ale zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. Co zabawne, wielu mężczyzn deklaruje, że nie zdaje sobie sprawy z tego, że chrapie podczas snu. U pań problem ten nasila się po przejściu menopauzy. Chrapanie jest wyjątkowo uciążliwe dla osoby, z którą śpimy w jednym pokoju. W wykonaniu mężczyzn jest wyjątkowo głośne, rekordzista osiągnął poziom 98 decybeli. Takie natężenie dźwięku można porównać z dźwiękiem uruchamianego motocyklu bez tłumika. Nic dziwnego, że nie można w nocy zasnąć!
Najczęstsze przyczyny chrapania
Wszystkiemu winne jest wiotczenie mięśni gardłowych, podniebiennych i języczka. Podczas snu organizm się rozluźnia, podobnie jak mięśnie w okolicy gardła, które zapadają się utrudniając przepływ powietrza. Zaciągane powietrze wprawia w wibracje wiotkie podniebienie i pojawia się znajomy, uciążliwy dźwięk. Istnieje jednak parę innych przyczyn, które sprawiają, że dajemy niekontrolowane, nocne koncerty:
- otyłość – tkanka tłuszczowa w okolicach szyjnych dodatkowo uciska na gardło zmniejszając przepływ powietrza,
- alkohol i leki uspokajające – powodują nadmierne rozluźnienie mięśni, także tych w okolicy gardła,
- anomalie w budowie nosa i gardła – np. skrzywiona przegroda nosowa lub przerost migdałków,
- alergia – może powodować obrzęk dróg oddechowych, który utrudnia swobodne oddychanie,
- pozycja podczas snu – spanie na wznak najbardziej sprzyja chrapaniu.
CZYTAJ TAKŻE – CHRAPANIE – CZY TO OZNAKA POWAŻNEJ CHOROBY?
Nie lekceważ chrapania
Choć chrapanie postrzegamy jako zabawne lub irytujące, zapominamy, że niesie ono poważne konsekwencje dla chrapiącego. Nieleczone może prowadzić do groźnego bezdechu sennego, który z kolei prowadzi do niedotlenienia organizmu. W wyniku tego stajemy się senni i nerwowi, męczą nas silne bóle głowy. Bezdech może poważnie obciążać układ oddechowy i w konsekwencji prowadzić do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Może także nasilić już istniejące choroby, jak nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę.
Chrapanie to poważna dolegliwość, której nie można bagatelizować. Jeśli szukasz bezpiecznej i bezinwazyjnej metody walki z chrapaniem, zgłoś się do Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA w Krakowie i zapytaj o laserowe leczenie chrapania systemem NightLase™.