Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

Co to jest dermatoskopia?

user

3 marca 2020Agnieszka Drożniak-Konstanty

Zawsze dbasz o właściwą pielęgnację skóry, zwracasz uwagę na kosmetyki, dostosowujesz je do swojego rodzaju cery, jednak kiedy na Twojej skórze zauważysz niepokojące przebarwienia, zastanawiasz się co to właściwie może być. Nie czekaj na rozwój zdarzeń, już teraz umów się na wizytę u dermatologa. Każde przebarwienie powinno być konsultowane z lekarzem. Dziś lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstaty, opowie o podstawowym badaniu dermatologicznym – dermatoskopii.

Co to jest dermatoskopia?

Dermatoskopia to jedno z podstawowych badań dermatologicznych, które jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne oraz nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Pozwala ono na przebadanie skóry oraz błon śluzowych. Badanie przeprowadza się za pomocą dermatoskopu, który stanowi rodzaj lupy. Urządzenie pozwala na wniknięcie w głębsze warstwy skóry, powiększając obraz 10-20 razy. Czułość badania przeprowadzonego za pomocą tej metody wynosi około 95%, zaś za pomocą samego oka – około 60%. Długość badania jest zależna od ilości podejrzanych zmian, szacunkowo przyjmuje się, że zbadanie jednej zmiany zabiera około 10 minut.

Kto powinien skorzystać z badania?

Każdy z nas powinien systematycznie przyglądać się własnej skórze, istniejącym pieprzykom. Jeżeli zauważyliście nowe przebarwienia, bądź uważacie, że kształt, kolor czy struktura istniejących przebarwień się zmieniła, z cała pewnością powinniście wybrać się do dermatologa. Raz w roku (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), warto przeprowadzić badanie kontrolne, zwłaszcza w przypadku osób z grupy ryzyka. Istnieją grupy przypadków, które są szczególnym wskazaniem do badania dermatoskopem. Są to:

  • Nowopowstałe zmiany w obrębie istniejącego przebarwienia,
  • Monitorowanie zdiagnozowanych nowotworów skóry,
  • Predyspozycje genetyczne,
  • Nieokreślone znamiona skórne, wymagające dalszej diagnostyki,
  • Niepokojące zmiany utrzymujące się dłużej na skórze (np. strupki, plamki, guzki, nadżerki, przebarwienia).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skąd się biorą przebarwienia skóry?

Laserowe usuwanie znamion

W krakowskiej Klinice VESUNA jedną z metod usuwania zmian skórnych jest zabieg przeprowadzany przy użyciu innowacyjnego lasera FOTONA StarWalker®. Urządzenie wykorzystuje pikosekundową wiązkę światła, co pozwala na rozbicie barwnika w skórze na niewielkie cząsteczki, które organizm może z łatwością samodzielnie usunąć. Laser FOTONA StarWalker® jest bardzo precyzyjny, nie powoduje żadnych dodatkowych uszkodzeń na pozostałej powierzchni skóry. Po kilku dniach od pierwszego zabiegu przebarwienia bledną i stopniowo zanikają. Aby osiągnąć najbardziej pożądane efekty zabiegu, zaleca się jego powtórzenie w kilku seriach, między którymi należy zachować odpowiedni odstęp czasu. Ilość sesji jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Pragniesz usunąć przebarwienie na skórze za pomocą lasera StarWalker®? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj swoją pierwszą wizytę. Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.

Najpopularniejsze posty

Kategorie

Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę