Co to jest alopecia?
- 6 kwietnia 2020
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Od jakiegoś czasu zauważyłaś, że Twoje włosy wypadają na potęgę, ale to jeszcze nie koniec zmartwień. W niektórych miejscach pojawiają się łyse placki! Chcesz jak najszybciej zatrzymać ten proces, obawiasz się, że wyłysiejesz. W dzisiejszym artykule, lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty opowie co to jest alopecia, a także przedstawi metody jej leczenia.
Co to jest alopecia?
Jeżeli zastanawiacie się co to jest alopecia, już tłumaczymy. Alopecja, powszechnie nazywana łysieniem plackowatym to przewlekła choroba zapalna, która zwykle dotyka kobiet i mężczyzn poniżej 25 roku życia. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, co za tym idzie wypadania włosów. Na skórze głowy uwidaczniają się rozległe plamy, kształtem przypominające placki. Oprócz skóry głowy, zmiany te mogą również występować w innych okolicach owłosienia tj.: brwiach, brodzie.
Łysienie plackowate – przyczyny
Etiologia alopecji nie jest do końca jasna. Powszechnie przyjmuje się, że bezpośrednią przyczyną choroby jest autoimmunologiczne tło, zależne od limfocytów T. Najczęściej dotyka osoby, które cierpią z powodu innych chorób autoimmunologicznych, takich jak AZS, bielactwo, choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń czy cukrzyca typu 1. Niemniej jednak alopecja może być również efektem:
- Indywidualnych predyspozycji genetycznych,
- Zaburzeń naczyniowych w obrębie skóry głowy,
- Zaburzeń hormonalnych,
- Niedoborów witamin, minerałów,
- Stresu oksydacyjnego.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Skuteczna walka z wypadającymi włosami – zabieg HairCare
Jakie są pierwsze objawy?
Pierwsze symptomy choroby zwykle pojawiają się w okolicach skóry głowy, oczywiście zdarzają się odstępstwa od reguły. Objawy alopecji mogą pojawić się w okolicach zarostu twarzy, brwi, czy innych, owłosionych obszarach na ludzkim ciele. Zwykle pierwsze ognisko choroby jest okrągłe, a jego wielkość jest porównywalna z monetą. Wraz z upływem czasu dołączają do niego kolejne plackowate plamy. Mogą być one pojedyncze bądź mnogie, a także przyjmować różny rozmiar (zwykle od 5 do 10 cm). Warto zaznaczyć, że zmiany te występują na ograniczonej przestrzeni skóry głowy. Charakterystycznym objawem choroby są tzw. wykrzyknikowe włosy. Pojawią się one wokół „placków”, są krótko ułamane, a ich oderwane końcówki są grubsze, ciemniejsze od ich nasady.
Leczenie wypadania włosów HairCare®
W krakowskiej Klinice VESUNA jedną z metod leczenia alopecji, a także wypadania włosów jest mezoterapia igłowa z wykorzystaniem preparatu HairCare®. Ta niezwykle skuteczna metoda między innymi pozwala na leczenie wypadania włosów, ale również prowadzi do ich odrastania. Zabieg dzieli się na dwie fazy, pierwsza skupia się na wyleczeniu stanów chorobowych oraz regeneracji włosów. Zadaniem drugiej fazy jest podtrzymanie efektów. Ilość oraz częstotliwość zabiegów jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zwykle kuracja sprowadza się do około 4 zabiegów, z zachowaniem 2 tygodniowych odstępów między każdą sesją. Po 3-6 miesiącach od zakończonej peptydowej terapii włosów zaleca się przeprowadzenie zabiegu przypominającego.
Pragniesz rozpocząć leczenie wypadania włosów? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj swój pierwszy zabieg HairCare®. Nasi pracownicy odpowiedzą na Twoje pytania, a także dostarczą niezbędnych informacji o kuracji.