Chrapanie – czy to oznaka poważnej choroby?
- 1 października 2016
- Sara Sendorek - kosmetolog
Wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, ma problem związany z chrapaniem. Niestety, często zdarza się pacjentom to bagatelizować. Ten nieprzyjemny odruch przeszkadza nie tylko nam, ale także naszym bliskim. Jego skutki i przyczyny mogą być naprawdę niepokojące.
Nie bagatelizuj!
Nieleczone chrapanie niesie poważne konsekwencje, które wraz z wiekiem będziesz coraz bardziej odczuwać. Jest to objaw zespołu zaburzeń oddychania. Unikanie rozmów o tym kłopocie niczego nie zmieni. Chrapanie pogarsza jakość naszego snu, źle wpływa na zdrowie i może prowadzić do niemiłych konsekwencji. Decydując się na bezbolesne leczenia chrapania pomagasz samemu sobie.
Chrapanie może być objawem i przyczyną choroby
Przyczyn tej dolegliwości jest wiele. Jedną z głównych chorób, które przyczyniają się do chrapania jest nadwaga oraz otyłość. Oprócz tego problemy z oddychaniem w nocy mogą mieć także osoby z dolegliwościami laryngologicznymi np. powiększonymi migdałkami, polipami czy krzywą przegrodą nosową. Nieleczone chrapanie także może prowadzić do powstania groźnych chorób, w tym nadciśnienia tętniczego, nadciśnienia płucnego, chronicznych bóli głowy oraz zaburzeń rytmu serca. Problemy ze snem mogą również prowadzić do depresji czy innych zburzeń emocjonalnych.
CZYTAJ TAKŻE – DIAGNOSTYKA CHRAPANIA – JAKIE BADANIA WARTO ZROBIĆ?
Domowe sposoby
Samodzielnie nie pozbędziemy się chrapania całkowicie. Możemy jedynie je zahamować i chwilowo powstrzymać. Istnieje kilka sposobów, które doraźnie poprawią jakość snu. Chrapiemy bardziej jeśli śpimy na wznak, dlatego zaleca się unikanie tej pozycji. Problem dokucza nam bardziej wówczas gdy zmagamy się z niedoleczonymi infekcjami. Ważny jest także komfort. Zadbaj zatem o wygodną poduszkę. To ona decyduje o poprawnym podparciu głowy, szyi, kręgosłupa.
Zalety leczenia
Na rynku pojawiły się innowacyjne metody leczenia chrapania. Nie są one już uciążliwe i ryzykowne. Metody laserowe wykluczają terapię pozabiegową, co jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, korzystnym. Nowoczesne leczenie trwa bardzo krótko. Zaraz po wykonanym zabiegu można przejść do codziennych obowiązków.
Laserowe leczenia chrapania
Chrapania możesz pozbyć się w szybki, bezbolesny sposób za pomocą użycia laserów. Zabieg polega na podgrzaniu języczka, łuków podniebiennych oraz podniebienia miękkiego wraz z bocznym częściami języka. W Klinice Medycyny Estetycznej Vesuna w Krakowie przy leczeniu chrapania stosuje się laser Er:YAG FOTONA SPECTRO SP i DUALIS SP. Metoda NightLase prowadzi do zwiększenia elastyczności oraz sprężystości włókien kolagenowych. Zabieg nie wymaga znieczulenia oraz nie ogranicza pacjenta w jedzeniu i piciu. Umów się na wizytę!