Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych i podskórnych
- 2 marca 2021
- lekarz specjalista chirurgii plastycznej Malgorzata Makowska
Na twoim ciele pojawiły się niepokojące zmiany skórne, których chcesz się pozbyć w bezpieczny sposób? Jeśli tak, jesteś w odpowiednim miejscu. Dziś opowiemy, czym jest chirurgiczne usuwanie zmian skórnych i dlaczego warto je wykonać.
Zmiany skórne i podskórne – czy są niebezpieczne?
Pieprzyki, kurzajki, kaszaki, a może brodawki? Zmiany skórne – bo o nich mowa, to coś, co niestety dotyka każdego z nas. Jedne z nich są całkowicie nieszkodliwe, natomiast inne warto obserwować, ponieważ mogą zagrażać naszemu zdrowiu i prowadzić do poważnych konsekwencji. W tej sytuacji należy sprawdzać, czy powstałe zmiany sprawiają dyskomfort lub ból, czy mają zmienny kształt oraz wielkość, a także czy wokół nich nie pojawia się czerwona otoczka. Jeśli zdarzy się któryś z opisywanych zjawisk, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, aby wykluczyć zmiany nowotworowe.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Discovery Pico – ekspert w usuwaniu niedoskonałości
Do jakiego lekarza należy się udać?
Aby uzyskać właściwą diagnozę, zaleca się skorzystanie z konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz specjalista przeprowadza dokładny wywiad medyczny i ustala źródło problemu skórnego. To również doskonała okazja do wykluczenia różnego rodzaju alergii, czy innych dolegliwości, które mogą być mylone z poważnymi zmianami skórnymi.
SPRAWDŹ TAKŻE: Prosaki – przyczyny powstawania i leczenie
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Co w sytuacji, kiedy zmiany skórne są niebezpieczne dla naszego zdrowia? Wówczas konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie. ,,Zabieg polega na miejscowym znieczuleniu, a następnie na nacięciu skóry i usunięciu zmiany. Na powstałą ranę, lekarz chirurg zakłada szwy warstwowe, a materiał tkankowy, który został wcześniej wycięty, zostaje wysłany na tzw. badanie histopatologiczne, które polega na sprawdzeniu oraz ocenie struktury zmiany skórnej pod mikroskopem. W ten sposób ustalamy, czy materiał, nie miał złośliwego charakteru i nie wymaga dalszego leczenia’’ – mówi lekarz specjalista chirurgii plastycznej Małgorzata Makowska.
Zmiany kwalifikowane do usuwania chirurgicznego:
- Znamiona barwnikowe,
- Brodawki,
- Włókniaki,
- Kaszaki,
- Tłuszczaki,
- Naczyniaki,
- Rogowiaki,
- Kępki żółte.
Przeciwskazania do zabiegu:
- Ciąża oraz okres laktacji,
- Obecność nowotworu,
- Niska krzepliwość krwi lub przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,
- Zakażenie skóry w miejscu operowanym,
- Łuszczyca,
- Skłonność do powstawania bliznowców.
Zastanawiasz się nad chirurgicznym usunięciem zmiany skórnej? Jeśli tak, zadzwoń i umów się na pierwszą konsultację w Klinice VESUNA.