Bruksizm – przyczyny, objawy, leczenie
- 21 stycznia 2020
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Jakiś czas temu zauważyłaś, że zgrzytasz zębami zarówno w nocy jak i za dnia, a problem ten ciągle narasta. Bruksizm, bo o nim mowa może pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje takie jak problemy ze wzrokiem, słuchem czy kręgosłupem. Zatem jak go skutecznie leczyć? Dziś lekarz medycyny estetycznej Agnieszka Drożniak-Konstanty opowie czym jest bruksizm, jakie są jego przyczyny, objawy, a także skuteczne metody leczenia.
Co to jest bruksizm?
Bruksizm wywołany jest przez niekontrolowaną aktywność mięśni żwaczy. Ta przypadłość charakteryzuje się, zaciskaniem oraz zgrzytaniem zębów. Zwykle występuje podczas snu, przez co osoba cierpiącą na bruksizm nie jest świadoma problemu. Najczęściej partner jest w stanie zauważyć pierwsze symptomy objawiające się charakterystycznym odgłosem stukania, tarcia, przesuwania zębów. Nieleczony bruksizm pociąga za sobą sporo konsekwencji, które odbijają się na zdrowiu.
Odpowiednie rozpoznanie
Zwykle osoba cierpiąca na bruksizm rozpoznaje u siebie tą przypadłość, kiedy w obrębie jamy ustnej widzi niepokojące objawy takie jak: ubytki klinowe, nadwrażliwość zębów, ścieranie powierzchni zębów, pękanie szkliwa, odsłonięcie korzeni zębów, krwawienie i zapalenie dziąseł, przygryzanie policzków i języka, zaburzenia w produkcji śliny, przerost szczęk, a nawet łamanie się i wypadanie zębów! W dalszej konsekwencji objawy mogą dotykać żuchwy (ból, trzaskanie, zaburzenie toru żuchwy), okolic oczu (suchość oka, ból okolic oczodołów, nieostrość widzenia), uszu (szum w uszach, zaburzenia słuchu, zaburzenia równowagi) a także mięśni! Pamiętajcie, że jeżeli nie podejmiecie odpowiedniego leczenia odbije się to na waszym zdrowiu.
ZOBACZ TAKŻE: Migreny a ból głowy – jak rozpoznać?
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Przyczyny powstawania bruksizmu nie są do końca znane. Przyjmuje się, że schorzenie jest wywoływane przez grupę czynników, które występują jednocześnie. Zaliczamy do nich:
- Wady zgryzu i jamy ustnej,
- Stres oksydacyjny,
- Nerwica,
- Stany lękowe,
- Spadek odporności organizmu,
- Depresja,
- Predyspozycje genetyczne,
- Zmiany w układzie nerwowym,
- Nieprawidłowe leczenie stomatologiczne,
- Zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych.
Leczenie bruksizmu za pomocą botou®
Leczenie bruksizmu zwykle sprowadza się do stosowania środków farmakologicznych bądź wstrzyknięcia odpowiednich substancji w żwacze, których zadaniem jest ich częściowe osłabienie. Niezbędna jest również wizyta o stomatologa, który oceni stan zębów i wdroży odpowiednie leczenie.
W krakowskiej Klinice VESUNA leczenie bruksizmu przeprowadza się za pomocą botou®. Toksyna botulinowa tymczasowo blokuje przepływ impulsów nerwowych do mięśni, zmniejszając napięcie mięśni, przez co zostają one rozluźnione. W efekcie zablokowane zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika, zaś mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć. Pamiętajcie, że leczenie bruksizmu za pomocą botou® niweluje ból stawów skroniowo-żuchwowych, a także dyskomfort w okolicach zębów, wpływa na jakość snu oraz chroni zęby przed kolejnymi uszkodzeniami.
Pragniesz rozpocząć leczenie bruksizmu za pomocą botou®? Zatem zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj swoją pierwszą wizytę! Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.