Brodawki łojotokowe – przyczyny i leczenie
- 13 listopada 2018
- Sara Sendorek - kosmetolog
Brodawki łojotokowe to najczęściej występujące zmiany skórne, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na naszym ciele. Spokojnie, są to łagodne zmiany skórne, ale niestety przyjmują nieestetyczną formę. Najczęściej pierwsze brodawki łojotokowe możemy dostrzec po 30. roku życia. Zdecydowanie częściej ten rodzaj brodawek występuje u mężczyzn niż u kobiet. Dziś lekarz Szymon Miśkiewicz opowie o przyczynach ich powstawania oraz o sposobach leczenia.
Jak rozpoznać brodawki łojotokowe?
Brodawki łojotokowe to nic innego jak okrągłe narośla skórne, które przybierają formę grudek. Ich wygląd jest charakterystyczny jednakże dość często są one mylone z innymi zmianami skórnymi takimi jak rogowacenie słoneczne czy złośliwe zmiany nowotworowe. Ta forma brodawek może pojawić się w dowolnym miejscu na naszym ciele. Najczęściej występują one jednak w okolicach tułowia, twarzy, głowy oraz kończyn górnych. Brodawki łojotokowe są odgraniczone od zdrowej skóry, ich rozmiar waha się od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Kolorem mogą przypominać zdrową skórę, jednak czasem przybierają kolor kruczoczarny.
Przyczyny powstawania
Niestety przyczyny powstawania brodawek łojotokowych nie są do końca znane. Z całą pewnością ta forma brodawek nie powinna być kojarzona z kurzajką czy innymi formami brodawek. Wyodrębnić można grupę czynników, które przyczyniają się do powstawania brodawek łojotokowych, a są to:
- Geny,
- Wiek,
- Wytwarzanie serum,
- Zaburzenia rogowacenia skóry,
CZYTAJ TAKŻE: Jak pozbyć się brodawek?
Sposoby leczenia
Pamiętajcie, że brodawki łojotokowe są to łagodne zmiany skórne, które nie powodują bólu, świądu czy pieczenia. Nie ma medycznych przeciwwskazań do ich usunięcia i można je leczyć: chirurgicznie, bądź za pomocą laseroterapii. Metoda chirurgiczna tzw. łyżeczkowanie polega na usunięciu zmiany skórnej na poziomie naskórka za pomocą łyżeczki dermatologicznej. Zabieg jest stosunkowo krótki, jednakże wymaga znieczulenia miejscowego.
Laseroterapia, a zmiany skórne
W Klinice VESUNA po przeprowadzeniu konsultacji lekarskiej usuwanie brodawek łojotokowych przeprowadzamy za pomocą laserów Er: YAG Fotona Spectro SP i Dualis SP. Sam zabieg zasadniczo sprowadza się do odcięcia danej zmiany skórnej za pomocą wiązki lasera. Uwodniona tkanka brodawki absorbuje ją. Pod wpływem ciepła ta zmiana skórna odparowuje pozostawiając niewielką ranę, która następnie zamienia się w strupek. Po około 1-2 tygodniach strupek odpada od skóry. Dzięki zjawisku koagulacji ryzyko pojawienia się blizny jest niewielkie gdyż tkanki się zlepiają.
Pragniesz pozbyć się brodawek łojotokowych? Zatem umów się na pierwsze konsultacje w krakowskiej Klinice VESUNA. Nasi pracownicy udzielą Ci wszelkich, niezbędnych informacji, a także odpowiedzą na wszelkie pytania.