fbpx
Vesuna - klinika medycyny estetycznej i laseroterapii

boto®

Toksyna botulinowa typu A, powszechnie nazywana botoem, jest to silnie działającą neurotoksyna, która naturalnie występuje w środowisku. Jej mechanizm polega na zahamowaniu impulsu nerwowego w momencie, w którym nerw łączy się z odpowiednio unerwianym mięśniem. Efektem jest zblokowanie synapsy nerwowo-mięśniowej. Brak aktywacji ruchowej mięśnia zapobiega jego kurczeniu i rozluźnia go.
boto® posiada bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Wykorzystywany jest zarówno w celach estetycznych, jak i w leczeniu różnych chorób.

USUWANIE ZMARSZCZEK

Terapia botulinowa typu A jest najbardziej efektywnym sposobem  na usunięcie zmarszczek mimicznych m.in. wokół oczu (tzw. kurze łapki), na czole, między brwiami (tzw. lwia zmarszczka), oraz zmarszczek palacza. boto® wykorzystywany jest także do unoszenia opadających kącików oczu oraz powiek.

LECZENIE MIGRENY

boto® jest jedną z najskuteczniejszych metod w leczeniu bólów głowy u pacjentów cierpiących na przewlekłą migrenę. Zabieg polega na określeniu, które mięśnie głowy są odpowiedzialne za wywoływanie bólów u pacjenta. Następnie wstrzyknięta toksyna botulinowa poraża zakończenia nerwowe w konkretnych mięśniach, rozluźnia je i w ten sposób blokuje występowanie skurczy, które wywołują migrenę. Już bezpośrednio po zabiegu można powrócić do codziennych aktywności.

LECZENIE NADPOTLIWOŚCI PACH, DŁONI, STÓP

boto® uznawany jest za jedną z najlepszych i najbardziej efektywnych metod leczenia nadpotliwości pach, dłoni czy stóp. Gruczoły potowe są aktywowane dokładnie przez ten sam neuroprzekaźnik, który powoduje skurcze mięśni. Toksyna botulinowa blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe powodując ich czasowe wyłączenie i znaczne ograniczenie potliwości. Efekty widoczne są po kilku dniach i utrzymują się do kilku miesięcy. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po zniknięciu efektów poprzedniej.

LECZENIE BRUKSIZMU

Częstym schorzeniem skutecznie leczonym toksyną botulinową jest bruksizm, czyli bezwiedne zgrzytanie zębami, szczególnie podczas snu. Dodatkowo niekorzystnym efektem bruksizmu może być tzw. “twarz kwadratowa”, ciężka i poszerzona w dolnej partii o zmienionym owalu. Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśnia, jego obkurczenie i rozluźnienie oraz zapobieganie jego nadreakcji. W efekcie zanika również objaw zgrzytania zębami, a rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu.
Pierwsze efekty toksyny botulinowej nie są widoczne od razu. Zaczynają się pojawiać po 3 dniach od zabiegu, a ich docelowy skutek widoczny jest po 7 dniach. Rezultaty utrzymują się od 4 do 6 miesięcy, zatem w celu ich wydłużenia zabiegi należy powtarzać co 4-6 miesięcy.

PRZECIWWSKAZANIA:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Miesiączka
  • Niewyrównane choroby serca i krążenia
  • Uczulenie na ludzką albuminę
  • Aktywna infekcja
  • Aktywne zmiany ropne w miejscach wstrzyknięć
  • Stosowanie niektórych leków (np. antybiotyki aminoglikozydowe, chinidyna)
  • Choroby układu nerwowego i płytki nerwowo-mięśniowej
Umów wizytę w klinice medycyny estetycznej Vesuna z Krakowa

Umów wizytę