Anatomia i fizjologia włosa
- 15 października 2019
- Lekarz Dermatolog Agnieszka Drożniak
Od jakiegoś czasu zauważyłaś, że Twoje włosy są w zdecydowanie gorszej kondycji. Łamią się, wypadają, przerzedzają, a Ty nie wiesz co masz dalej robić. Stosowane odżywki i suplementy nie działają, a ich stan z dnia na dzień jest gorszy. Dziś lekarz medycyny estetycznej, Agnieszka Drożniak przedstawi anatomię i fizjologię włosa, a także opowie o innowacyjnym leczeniu wypadania włosów – zabiegu HairCare®.
Anatomia włosa
Zdrowe i silne włosy z całą pewnością stanowią atut każdego z nas, niestety nasza samoocena spada kiedy zaczynają one wypadać, przerzedzać czy łamać. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn wypadania włosów może być naprawdę wiele: źle dobrana dieta, używki, styl życia, predyspozycje genetyczne czy niedobór witamin, minerałów. Aby poznać przyczynę z całą pewnością należy lepiej zapoznać się z anatomią i fizjologią włosa.
Korzeń włosa zanurzony jest w mieszku włosowym. To właśnie ta część włosa, a w zasadzie struktury w niej zawarte, są w największym stopniu odpowiedzialne za wygląd oraz kondycję włosa. Esencjonalna dla powstania włosa jest jego cebulka, nazywana często korzeniem włosa. To właśnie ta ukryta w skórze właściwej struktura daje początek łodydze, czyli części, która przebija się przez naskórek i którą widzimy na powierzchni skóry. Idąc od najgłębszej warstwy możemy w niej wyróżnić brodawkę włosa oraz położoną bezpośrednio na niej macierz włosa. Brodawka włosa to wklęsła struktura, która ma bezpośrednie połączenie ze splotem naczyń włosowatych zwanym splotem powierzchownym skóry. Skupisko naczyń włosowatych, które ją okala dostarcza do komórek macierzy włosa substancje odżywcze oraz tlen, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i kolorytu włosa. Macierz włosa zawiera komórki niezróżnicowane, tzn takie, które dopiero po ekspresji odpowiednich genów, zróżnicują się w komórki strukturalne włosa – keratynocyty. Gruczoły łojowe włosa związane są z mieszkami włosowymi, a jedynie nieliczne uchodzą bezpośrednio na powierzchnię skóry. Wydzielanie holokrynowe (cały gruczoł łojowy ulega zniszczeniu podczas wydzielania łoju) wspomagane jest przez skurcz mięśnia przywłosowego. Wydzielany na powierzchnię skóry łój pełni funkcję ochronną przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi oraz bakteryjnymi.
Z kolei trzon włosa zbudowany jest z trzech warstw: rdzeniowej, korowej oraz powłoczki włosa. Warstwa rdzeniowa jest charakterystyczna dla grubych włosów. Warstwa korowa to liczne koncentrycznie ułożone zrogowaciałe komórki odpowiedzialne za sprężystość i odporność włosa na rozciąganie. Powłoczka natomiast zbudowana jest z bezpostaciowej keratyny, która odbijając światło powoduje, że faktura włosa jest gładka i lśniąca.
Skład i rodzaje
Skoro omówiliśmy już kwestię anatomii włosa warto omówić jego skład i rodzaje.Każdy włos składa się z w głównej mierze z keratyny czyli białka zbudowanego z 18 aminokwasów i siarki, melaniny (tzw. barwnik włosa), wody oraz składników nieorganicznych. Zasadniczo wyróżniamy następujące rodzaje włosów:
- Meszek włosowy – zlokalizowany na twarzy, ramionach, tułowiu. Jego faza wzrostu wynosi około pół roku,
- Włos przejściowy – występuje na kończynach dolnych i przedramionach. Jego koloryt jest znacznie ciemniejszy, natomiast cykl wzrostu wynosi 12 miesięcy,
- Włos końcowy, ostateczny – zlokalizowany na wzgórzu łonowym i pachach. Charakteryzuje się grubszą strukturą, mocniejszym zabarwieniem. Jego cykl wzrostu wynosi około 18 miesięcy,
- Włos długi – Najmocniej zabarwiony, znajduje się na głowie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Poznaj przyczynę i powstrzymaj wypadanie włosów
Fazy wzrostu włosa
Ludzki włos rośnie zgodnie z trzema, następującymi po sobie fazami. A mianowicie:
- Faza 1: Anagen
Zwana również fazą wzrostu włosa, trwa od 3 do 6 lat. Zazwyczaj u mężczyzn jest ona krótsza w stosunku do kobiet. W tej fazie włos rośnie od 0.5 mm do 1 cm, a korzeń włosa jest silne połączony ze swoją brodawką. W aktywnej fazie wzrostu zwykle znajduje się około 80-85% włosów.
- Faza 2: Katagen
Nazywana fazą inwolucji, bądź fazą przejściową. Zazwyczaj trwa ona od kilku dni do kilku tygodni. W tym okresie wzrost włosa jest hamowany, a cebulka odłącza się od brodawki i kieruje się ku górze. Następnie brodawka obumiera i zanika, a cebulka przeistacza się w kolbę włosa nierosnącego. W fazie spoczynku znajduje się około 1% włosów.
- Faza 3: Telogen
Występuje pod nazwą fazy spoczynku, a jednocześnie jest to ostatni etap cyklu życiowego włosa, podczas której cebulka włosa całkowicie obumiera. Trwa ona od 2 do 4 miesięcy Wówczas rozpoczyna się powolny proce usunięcia cebulki starego włosa ze skóry, a w jego miejsce powstanie nowy. W fazie spoczynku znajduję się od 10-20% włosów.
Leczenie wypadania włosów HairCare®
W krakowskiej Klinice VESUNA jednym zabiegów leczących wypadanie włosów jest HairCare®, który poprawia strukturę włosów, odpowiednio je odżywia, reguluje produkcję sebum, opóźnia proces wypadania włosów, zapobiega łupieżowi, a także pełni funkcję ochronną skóry na głowie. Ilość zabiegów jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zwykle przeprowadza się od 5 do 7 zabiegów, a między każdą sesją należy zachować miesięczny odstęp czasu. Cała kuracja dzieli się na dwie fazy: wzrostu i utrwalenia. Pierwsza skupia się na wyleczeniu stanów chorobowych i regeneracji włosów, zaś druga ma podtrzymać ten efekt. Pamiętajcie, że zabieg HairCare® jest całkowicie bezpieczny.
Twoje włosy wymagają regeneracji? Zatem zabieg HairCare® jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie! Zadzwoń do krakowskiej Kliniki VESUNA i zaplanuj pierwsze konsultacje. Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.